Čo nás čaká počas Mesiaca Frankofónie?

Keď sa povie marec, možno vám napadne, že …

by sa patrilo niečo prečítať, lebo je to predsa mesiac knihy,

si na seba už nebudete musieť obliekať 7 vrstiev oblečenia,

sa treba postiť a pomaly pripravovať na Veľkú noc,

sa bude v Írsku piť zelené pivo, lebo 17. je predsa Deň sv. Patrika,

budú všetci Jozefovia oslavovať svoje meniny.

Alebo vám napadne Samo Marec. Nuž, fantázii sa medze nekladú. Tento mesiac jednoducho nikoho nenechá chladným.

Pre nás, fanatikov do francúzštiny, je marec tým najobľúbenejším mesiacom z úplne iných dôvodov. Marec je totiž MESIAC FRANKOFÓNIE.

Zdroj: reactiongifs.com

Čo to ale je tá frankofónia?

Slovíčko « la francophonie » prvýkrát uzrelo svetlo sveta v roku 1880, keď ho francúzsky geograf Onésime Reclus použil na označenie « tous ceux qui sont ou semblent être destinés à rester ou à devenir participants de notre langue » (teda „všetkých, ktorí sú alebo sa zdajú byť určení na to, aby zostali alebo sa stali účastníkmi nášho jazyka“).

Tak nejak je to v podstate až dodnes. Až na to, že sa začalo rozlišovať medzi frankofóniou a Frankofóniou. To prvé zahŕňa všetkých ľudí, ktorí každodenne používajú francúzštinu. Pri tom druhom zase budete hovoriť o všetkých vládnych a mimovládnych organizáciach, ktoré sa venujú francúzštine a šíreniu francúzskej kultúry. Alebo by ste prípadne mohli hovoriť aj o filme Frankofónia! 

Kde všade sa hovorí po francúzsky?

Na Haiti napríklad. Alebo v ďalšom množstve krajín hocikde po svete, aha:

Zdroj: collectifmeretfrancophonie.fr

V rôznych krajinách však francúzština môže zohrávať rôznu rolu. Môže byť oficiálnym jazykom, jazykom povinným v školstve, administratívnym jazykom alebo kultúrnym jazykom.

Počet ľudí hovoriacich po francúzsky sa odhaduje na 274 miliónov, vďaka čomu je francúzština 5. najpoužívanejším jazykom sveta.

Dôležitú úlohu vo frankofónnom svete má L’Organisation internationale de la Francophonie (Medzinárodná organizácia Frankofónie), ktorej členov spájajú hlavne rovnaké hodnoty ako kultúrna rozmanitosť, demokratická vláda či ochrana životného prostredia. Ale okrem toho sú to samozrejme krajiny, ktoré majú pekný vzťah k francúzskemu jazyku a kultúre. Patrí sem 58 členských a 26 pozorovateľských štátov (medzi nimi aj Slovensko), čo dokopy predstavuje viac ako 890 miliónov ľudí na piatich kontinentoch!

Zdroj: mediatheque.francophonie.org

Práve tieto krajiny potom v marci ostošesť oslavujú Mesiac Frankofónie. Alebo aspoň Týždeň Frankofónie či Medzinárodný deň Frankofónie (20.3.). Keďže na Slovensku ľúbime francúzštinu veľmi, francúzskej atmosféry sa môžeme nabažiť počas celého mesiaca, na približne 40 podujatiach po celom Slovensku!

Zdroj: giphy.com

Viac o tom čo, kde, kedy a ako sa môžete dočítať v jednotlivých programoch pre BratislavuKošice a Banskú Bystricu alebo na stránkach jednotlivých podujatí. Ale keďže je ich naozaj veľa, vybrala som pre vás štyri, ktoré podľa mňa budú stáť za to.

4 podujatia, ktoré by ste si nemali nechať ujsť

1. Týždeň francúzskeho filmu Crème de la Crème

KEDY? 22. až 29.3.2017

KDE? Bratislava, Košice, Žilina, Banská Bystrica, Nitra, Trenčín, Martin, Poprad, Nové Zámky, Spišská Nová Ves, Liptovský Mikuláš, Piešťany, Ružomberok, Dubnica nad Váhom, Nové Mesto nad Váhom, Sereď

Filmový festival Crème de la Crème už po štvrtý raz do slovenských kín prinesie to najlepšie zo súčasnej francúzskej kinematografie. Tento rok sa môžete tešiť na šesť filmových sekcií: Premiéry, DokuFrance, Portrét herečky Isabelle Huppert, Best of, Komédie a Deti. Niektoré z filmov, ktoré budú premietané na festivale som spomínala aj v článku 8 nových francúzskych filmov, ktoré stoja za to 🙂

Pre viac informácií klikajte sem: Programy kínO filmochProgram v pdf na stiahnutie, FB podujatie pre Bratislavu

2. Koncert francúzskej skupiny Ernest

KEDY A KDE? 23.3. (Bratislava), 24.3. (Banská Bystrica), 25.3. (Košice)

Okrem francúzskych filmov budete môcť počas toho istého týždňa ochutnať aj francúzsku hudbu. A nielen tak hocijakú ale veľmi zaujímavú a jedinečnú, ktorú len tak niekde neuvidíte. Francúzska skupina Ernest inšpirovaná Andersenovými rozprávkami a Gainsbourgovými básňami vám na pódiu predvedie niečo rozprávkové, bláznivé, cynické, snové. Áno, snažím sa vám nejako predstaviť ich tvorbu, ale po vypočutí pár piesní som zistila dve veci: že sa to jednoducho nedá a že sú perfektní. Veď posúďte sami:

Pre viac informácií klikajte sem: FB podujatie pre Bratislavu, pre Banskú Bystricu, pre Košice, Youtube kanál skupiny Ernest

3. Gastronomické podujatie Chuť Francúzska

KEDY? 21.3.2017

KDE? Bratislava, Košice, Banská Bystrica, Nitra, Trenčín, Poprad, Piešťany, Kežmarok, Banská Štiavnica, Kremnica, Mojmírovce, Stará Lesná

Zdroj: france.fr

Francúzska kuchyňa, tak to je jedna z najdôležitejších súčastí francúzskej kultúry. Som si istá, že by mi to potvrdil každý Francúz. A ako lepšie osláviť prvý jarný deň než tým, že jej vzdáte hold? Počas celosvetového gastronomického ošiaľu s názvom Goût de France sa práve v tento deň rozhodlo viac ako 2000 šéfkuchárov z celého sveta dopriať nám špičkové francúzske jedlá. Na Slovensku sa do projektu zapojilo 14 reštaurácií. Bon appétit !

Pre viac informácií klikajte sem: Zoznam zapojených reštauráci zo Slovenska, Všetky zapojené reštaurácie z celého sveta

4. Výstavy fotografií a ilustrácií

KEDY? takmer počas celého marca

KDE? Bratislava, Košice, Banská Bystrica

Bratislava: « À Paris et ailleurs » de Joëlle Jolivet

(14.3. – 28.3.2017 vo Francúzskom inštitúte)

Joëlle Jolivet je francúzska ilustrátorka, ktorá ilustrovala obálky viacerých románov, pracuje pre nakladateľstvá, ale tiež v médiách či v reklame. V Bratislave sa budete môcť zoznámiť s ilustráciámi z dvoch jej kníh: Costumes a À Paris.

Košice: Zamierené na šport

(1.3. – 26.3.2017 v Kasárňach/Kulturparku)

Na výstave v Košiciach si budete môcť poobzerať jedinečné momentky, ktoré zachytávajú to, ako sa prejavuje úsilie športovca zvíťaziť nad sebou samým. Okrem toho najlepšieho zo svetových fotografií uvidíte aj fotky košických fotografov.

Banská Bystrica: « PHENOgraphies »  de Francis Teynier

(14.2. – 31.3.2017 v Štátnej vedeckej knižnici)

Podľa čínskej filozofie vzniká každý fenomén vo vesmíre z kombinácie 5 elementov: zeme, dreva, vody, ohňa a kovu. Francúzsky fotograf Francis Teynier tieto elementy jedinečným spôsobom nafotil a jeho „fotografické fenomény“ budete môcť vidieť na výstave v Banskej Bystrici.

Pre viac informácií klikajte sem: FB podujatie pre Bratislavu, pre Košice


Okrem toho si budete môcť počas Mesiaca frankofónie napríklad zasúťažiť na Frankofónnom kvíze (15.3., Košice) alebo zažiť Soirée franco-espagnole (29.3., Banská Bystrica). Je toho naozaj veľa, takže si ešte raz popozerajte program v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici a užite si tento mesiac určený pre všetkých nadšencov francúzskeho jazyka a kultúry! Budem sa tešiť, ak sa v komentári podelíte o podujatia, na ktoré sa chystáte 🙂


Zdroje:
Alliance Française de Banská Bystrica
Alliance Française de Košice
Institut Français de la Slovaquie
Organisation Internationale de la Francophonie

Ak máte chuť si ešte niečo prečítať: