La petite optimiste

Ako slávia Veľkú noc Francúzi?

Zatiaľ čo na Slovensku nás na Veľkú noc čaká maľovanie vajíčok, šibanie či oblievanie, vo Francúzsku by sme sa korbáčov ani hádzania do potoka nedočkali. Tam je Veľká noc skôr gurmánskym sviatkom. Plným dobrého jedla a čokolády. A tešia sa naň hlavne deti. Všetky. Aj dievčatá.

Predtým než sa pustíte do čítania, môžete si na eshope zdarma stiahnuť pdf s užitočnými slovíčkami týkajúcimi sa niektorých francúzskych sviatkov, vrátane Veľkej noci 🙂


Žiadne voľno na Veľký piatok

Aj keby nás vo Francúzsku pravdepodobne s našimi (drastickými) tradíciami poslali kade ľahšie, na čom by sme sa zhodnúť mohli je, že Veľká noc je u nich aj u nás významným kresťanským sviatkom. A v oboch krajinách je spojená s množstvom náboženských zvykov a tradícií.

Aj napriek tomu, že je to dôležitý deň pre všetkých kresťanov pripomínajúci ukrižovanie Ježiša Krista, vo Francúzsku nie je Veľký piatok sviatkom. To by ale neboli Francúzi, ak by po ruke nemali vždy aj nejakú výnimku – obyvatelia Alsaska (narozdiel od zvyšku Francúzska) totiž na Veľký piatok do práce vyraziť predsa len nemusia. Je to kvôli komplikovanej histórii tohto regiónu, ktorý si vo svojich rukách prehadzovali Nemci a Francúzi. A tak, keď mohli raz Alsasania pod správou Nemecka zostať v tento deň doma, už sa tejto vymoženosti vzdávať nechceli.

Lietajúce zvončeky

Tiež vám pri slove zvončeky ako prvé napadnú Vianoce? Ak sa budete rozprávať s nejakým Francúzom, bude vhodnejšie, ak vám radšej napadne Veľká noc. Lietajúce zvončeky sú totiž hlavným symbolom francúzskej Veľkej noci.

Nie sú to ale len tak hocijaké zvončeky.

Sú to všetky kostolné zvony, ktoré počas roka pozývajú veriacich k bohoslužbám pomodliť sa. Podľa tradície odlietajú na Zelený štvrtok do Ríma, pozrú, čo má pápež nové a nechajú sa od neho požehnať. Naspäť sa vracajú na Veľkonočnú nedeľu. A nielen tak naľahko. Prinášajú so sebou všetkým poslušným deťom poriadnu nádielku sladkostí.

Zdroj: pusey.fr

Od štvrtka do nedele preto nemôžete zvony počuť zvoniť v žiadnom kostole.

Lov na vajíčka

Zdroj: giphy.com

Po tom, čo sa konečne zvončeky v nedeľu dopoludnia z Ríma vrátia domov, poskrývajú sladkú nádielku v záhradách. Deti sa tak konečne môžu pustiť do veľkého pátrania po čokoládových vajíčkach. Samozrejme to nekončí len pri vajíčkach, hľadajú sa aj čokoládoví zajačikovia a iné zvery. Jedna z najväčších a najznámejších hier v hľadaní vajíčok sa odohráva každoročne v zámku Chateaux Vaux le Vicomte, kúsok od Paríža.

 

V minulosti boli v záhradách namiesto čokoládových vajíčok poskrývané tie naozajstné, maľované. Bohvie, či by sa dnes deti s takou vervou pustili aj do hľadania takejto nádielky.

Niektoré veľkonočné hry sa ale aj dnes hrajú s naozajstnými vajíčkami. Napríklad také kotúľanie surových vajíčok z mierneho svahu. Vyhráva ten, koho vajíčko sa nerozbité dostane až dole. Kotúľajúce sa vajíčka majú symbolizovať kameň, ktorý sa odkotúľal z Ježišovho hrobu, keď vstal z mŕtvych. Je to síce hra populárnejšia skôr vo Veľkej Británii alebo Nemecku, ale môžete sa s ňou stretnúť aj vo Francúzsku.

Ďalšou hrou je napríklad vyhadzovanie surových vajíčok do vzduchu. Ten, komu ako prvé vajíčko spadne na zem a rozbije sa, by sa mal vzdať niekoľkých svojich sladkostí a dať ich spoluhráčom.

Čokoláda

Zdroj: sirtin.fr

Čokoláda, čokoláda, všade samá čokoláda. Francúzi na Veľkú noc nakúpia a spotrebujú približne 15 tisíc ton čokolády. Čokolády v tvare zvončekov, vajíčok, zajačikov, kuriatok, sliepočiek, rybičiek. (Nie, v skutočnosti nemám rada zdrobneniny, ale uznajte, že čokoládovému zvonu alebo vajcu by asi chýbala tá pravá veľkonočná atmosféra.)

Všetky francúzske čokoládovne sa v tomto období predvádzajú a ostošesť tvoria svoje čokoládové majstrovské diela. Ak budete niekedy počas Veľkej noci vo Francúzsku, nezabudnite si poriadne popozerať výklady rôznych cukrární a čokoládovní. Určite vás svojou krásou (alebo minimálne aspoň cenou) zaujmú. My sme napríklad minulý rok v Aix-en-Provence videli v čokoládovniach takéto krásnosti:

Veľa jedla

Tak ako každý sviatok vo Francúzsku, aj Veľká noc je hlavne obdobím, kedy sa Francúzi stretávajú so svojou rodinou a tešia sa zo spoločne stráveného času. Počas Veľkej noci je najdôležitejší nedeľný obed, najčastejšie na stole uvidíte pečené jahňacie mäso. Okrem toho na stole nechýbajú varené vajcia, omelety či jarná zelenina.

Zdroj: marmiton.org

Francúzi nemajú tradičný veľkonočný dezert, zväčša sa po hlavnom jedle pustia do čokoládových sladkostí. Na stole sa však môžu objaviť aj prvé sezónne jahody alebo sa upečie koláč v tvare hniezda. Pre niektoré regióny je typický aj sladký baranček, tak ako u nás. Ak by ste si chceli niečo typické francúzske ukuchtiť, tak skúste pozrieť na tieto recepty. Okrem jedla na stole samozrejme nechýba ani tradičná veľkonočná výzdoba, maľované vajíčka a jarné kvety.

Zdroj: marmiton.org

Ešte viac jedla

Vo Francúzsku nie je cez sviatky jedla nikdy dosť. Potvrdzujú to aj obyvatelia mesta Bessières blízko Toulouse, ktorí si vždy na Veľkonočný pondelok spoločne pripravujú omeletu. Obrovskú, gigantickú, obriu omeletu. Z 15 000 vajec. S priemerom 3 metre.

A ako vznikla táto tradícia?

Hovorí sa, že keď sa v meste na začiatku 19. storočia zastavil Napoleon so svojou armádou, omeleta mu tu veľmi zachutila. Až tak, že obyvateľom prikázal nazbierať všetky vajcia v meste a pripraviť omeletu pre celú jeho armádu.

Zdroj: thelocal.fr


Či už Veľkú noc slávite po francúzsky, po slovensky alebo ju neslávite vôbec, prajem vám hlavne, aby ste si počas týchto voľných dní oddýchli. A možno ich strávili aj s francúzštinou. Napríklad pozeraním francúzskej komédie Joyeuses Pâques so Jean-Paul Belmondom 😉


Zdroje:

Les Traditions de Pâques – Easter’s Traditions in France
Pâques
Eight ways the French celebrate Easter 

1 názor na “Ako slávia Veľkú noc Francúzi?”

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *