La petite optimiste

20 originálnych dôvodov, prečo sa (naďalej) učiť po francúzsky

Práve teraz je najlepší čas bilancovať a spomínať.

Na to, čo sa v uplynulom roku podarilo, čo sa nepodarilo. Čo vás dojalo, rozveselilo, zosmutnelo, potešilo.

A ako to išlo s francúzštinou?

Dúfam, že ste kvôli nej tento rok nevyronili ani jednu slzu.

(zdroj: giphy.com)

Nech už vám tento jazyk plný zvláštnych gramatických pravidiel, komplikovanej výslovnosti a podozrivých výnimiek spôsobil počas roka akékoľvek emócie, verím, že ste odhodlaní pokračovať s učením aj naďalej.

Chce to len poriadnu dávku motivácie, odhodlania, pravidelnosti a optimizmu.

A práve s tou motiváciou som sa vám rozhodla trochu pomôcť. Pripravila som pre vás 20 dôvodov, prečo by ste to ani tento rok s francúzštinou nemali vzdať.

Prečo treba v učení a objavovaní tohto fascinujúceho jazyka pokračovať (alebo s ním začať) aj v novom roku.


1. Pretože plnohodnotnú konverzáciu môžete mať už na úrovni A0

Presne tak. Najužitočnejšie slová, ktoré sa kedy vo francúzštine môžete naučiť a ktoré využijete každý jeden deň sú len dve: ça va.

2. Pretože francúzština má tie najrozkošnejšie slovné spojenia a výrazy

Nerobte z toho úplný syr a doprajte si v tomto období mastné rána. Neprežeňte to ale s alkoholom, lebo budete mať drevené ústa. Každopádne to nie sú moje cibule, takže vám do toho nebudem hovoriť. Ale verím, že vám nikto nepoloží králika, ani nedá hrable!

Keď si človek takto doslovne preloží niektoré francúzske výrazy, je to celkom zábava. Francúzske slovné spojenia sú často milé a rozkošné. Ale niekedy môžu byť aj strašidelné:

Podarilo sa vám odhaliť všetky výrazy ukryté vo videu? Ak nie, skúste pozrieť sem.

3. Pretože svojou francúzštinou rozbúchate nejedno srdce

Francúzština je predsa jazyk lásky! Je preto logické, že čokoľvek po francúzsky zamumlete alebo prečítate (vrátane návodu na použitie práčky) pravdepodobne to rozbúcha srdce niekoho vo vašej blízkosti. Trochu francúzskeho „rrrr“ a láska ako hrom je na svete.

(zdroj: giphy.com)

4. Pretože francúzština ponúka nespočet možností, ako sa sťažovať

To, že sa Slováci vo voľnom čase radi sťažujú, je známy fakt. Našťastie máme túto vlastnosť podobnú s Francúzmi a francúzština nám poskytuje dostatok možností, ako sa naplno realizovať v tejto voľnočasovej aktivite aj vo francúzskom jazyku.

5. Pretože znieť francúzsky vôbec nie je ťažké

Aj keď sa ešte vo francúzštine ešte necítite komfortne a veľmi Francúzom nerozumiete, môžete s nimi aj napriek tomu bez problémov mať plnohodnotnú konverzáciu. Stačí sa naučiť zopár trikov a okamžite zapadnete do bežného francúzskeho sveta. Ja napríklad robím celý čas toto a nikto si zatiaľ nič nevšimol:

6. Pretože francúzština má tie najoriginálnejšie číslovky

Áno, francúzske číslovky sú na tomto zozname úplne správne. Veď sú to jedny z najoriginálnejších čísloviek široko ďaleko. Preto si ich treba vážiť a tešiť sa z nich. Nie každý jazyk sa predsa môže pochváliť takýmto fascinujúcim tvorením čísla 99:

(zdroj: 9gag.com)

7. Pretože pozrieť si francúzsky film v originále je na nezaplatenie

Ten pocit, keď si konečne môžete pozrieť francúzsky film v originále (bez slovenských/českých titulkov) a máte šajn, o čo tam ide. Áno, kvôli takýmto pocitom sa oplatí učiť francúzštinu.

(zdroj: giphy.com)

8. Pretože potrebujete rozumieť, o čom vám spieva Jacques Brel

Keď vám bude Jacques Brel vyznávať lásku a prosiť vás Ne me quitte pas alebo Édith Piaf bude vykrikovať Non, je ne regrette rien, je užitočné vedieť po francúzsky. Krásnym slovám velikánov francúzskeho šansónu jednoducho potrebujete rozumieť.

9. Pretože francúzština je veľmi bohatý jazyk, čo sa týka slovnej zásoby

Ale niekedy vám stačí na vyjadrenie všetkých emócií aj jedno jediné slovo:

(zdroj: Facebook.com)

10. Pretože na vás ľudia budú hádzať pohľady plné obdivu

Keď niekomu poviete, že viete po francúzsky, tak zaručene prídu obdivné pohľady a otázky, ako ste to dokázali.

(zdroj: giphy.com)

11. Pretože aj pri nadávaní, budete znieť elegantne

Nechcem vás navádzať, aby ste sa učili po francúzsky nadávať. Ale na druhej strane, nadávanie vraj znižuje stres a navyše, ak siahnete práve po francúzskych gros mots, budete znieť stále elegantne a šarmantne.

12. Pretože sa viete naučiť 5 slovíčok naraz

A potom, že francúzština je ťažký jazyk. Vďaka francúzskym homofónom vám stačí naučiť sa jedno slovíčko a rovno budete vedieť ďalšie štyri. Napríklad týchto 5 slov dole sa vyslovuje navlas rovnako /vεʀ/ a každé z nich znamená niečo úplne iné:

13. Pretože v pekárni dostanete okrem bagety aj úsmev

Keď si pri návšteve francúzskej boulangerie namiesto angličtiny zvolíte pekné „Bonjour madame, je vous prends une baguette, s’il vous plaît,“ nielen, že vám predavačka strčí do ruky bagetu, ale možno vás aj pozdraví a usmeje sa na vás. Keď spravíte krok k Francúzom vy, spravia ho aj oni k vám.

(zdroj: imgur.com)

14. Pretože množstvo slovíčok poznáte z iných jazykov

Ak s francúzštinou ešte len plánujete začať a myslíte si, že zatiaľ nič neviete, ste na veľkom omyle. Ak viete po slovensky (čo predpokladám, že viete, ak si čítate tento článok), tak už teraz máte v malíčku minimálne stovku francúzskych slov. Slov, ktoré slovenčina čmajzla francúzštine, napríklad: bonbón, adresa, bageta, krém, garáž, kravata, aperitív, akord. A ak viete aj anglicky, tak vám bude povedomých ďalších niekoľko tisíc slov, pretože aj angličtina si toho dosť uchmatla z francúzštiny.

(zdroj: giphy.com)

15. Pretože francúzština má slovesný spôsob lásky

Áno, hovorím o subjonctive. A nie, nepomýlila som sa. Subjonctif je na tomto zozname úplne oprávnene. Francúzi si vymysleli tento špeciálny slovesný spôsob lásky, aby sa s ostatnými mohli podeliť o svoje najtajnejšie želania a túžby. O pocity ukryté v hĺbke ich duše. Nakoniec si ho obľúbite až tak, že vám bude v slovenčine chýbať, uvidíte.

16. Pretože naučiť sa francúzsky je jednoduchšie ako rozumieť Francúzom hovoriacim anglicky

Nuž.

17. Pretože žiaden iný jazyk nemá niečo také ako verlan

Verlan je fascinujúca francúzska jazyková hra, pri ktorej sa prehodia slabiky vnútri slova. Je to jedinečná záležitosť a neviem o tom, že by existovala a aktívne sa používala aj v inom jazyku. Napríklad taký Stromae by bez verlanu určite nebol tam, kde je, aha:

maestro  → mae-stro  → stro-mae  → Stromae

(zdroj: tenor.com)

18. Pretože francúzsky sa hovorí po celom svete

Aj keď toto možno nie je ten najoriginálnejší bod tohto zoznamu, je dobré si pripomenúť, že po francúzsky hovorí vyše 300 miliónov ľudí po celom svete. Takže francúzština sa vám hodí nielen vo Francúzsku, ale aj v iných krajinách. A rôzne krajiny znamenajú aj rôzne (ale stále rovnako čarovné) francúzštiny:

19. Pretože francúzska výslovnosť je krásne pravidelná

Áno, je pravda, že Francúzi radi plytvajú papierom, keďže polovicu písmen, ktoré napíšu, odignorujú a druhú polovicu vyslovia úplne inak. Ale aj napriek týmto temným stránkam to s francúzskou výslovnosťou nie je až také zlé, ako sa hovorí. Má totiž (na rozdiel od angličtiny) svoje jasné pravidlá. Takže ak sa raz naučíte, že (e)au sa číta ako /o/, tak to bude platiť nielen pre beaucoup, ale aj pre le bateau, le gâteau, beau, faux či l‘eau!

(zdroj: facebook.com)

20. Pretože pri každom úspechu, budete mať pocit, že ste zdolali Mount Everest

Áno, potvrdzujem.

(zdroj: giphy.com)


Napadajú vám ešte ďalšie dôvody, prečo to s francúzštinou nevzdať a pokračovať v jej učení? Dajte vedieť v komentári!

Dávka francúzštiny emailom a ebook ako 🎁

Každý druhý piatok vám pošlem dávku francúzštiny s mojimi francúzskymi tipmi a novinkami na blogu. Po prihlásení vám ako darček pribalím ebook s mojimi 21 obľúbenými zdrojmi na vytvorenie francúzskeho sveta u vás doma ☕️

12 názorov na “20 originálnych dôvodov, prečo sa (naďalej) učiť po francúzsky”

  1. Som odpadol, takýto krásny prístup som ešte nevidel. Som síce začiatočník ale po španielčine to budem máť o trochu ľahšie myslím.
    Ďakujem, Marek.

    1. Ďakujem pekne, Marek, teším sa, že sa článok páčil a snáď aj namotivoval 🙂 Určite to so znalosťou španielčiny s tou francúzštinou pôjde výrazne ľahšie!

  2. Parádna stránka, skvelá práca už dlhé roky. Úžasná motivácia. Vidíme všetko, pamätáme si. Je potrebné Vás nejako odmeniť.

    1. Presne tak! Ďakujem za doplnenie zoznamu 🙂 Po zvládnutí francúzštiny sa dá hlavne s inými románskymi jazykmi popasovať oveľa ľahšie.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *