21 nápadov na darčeky pre všetkých milovníkov francúzštiny

Všetci sme to v detstve zažili.

S napätím, očakávaniami a zatajeným dychom rozbaľujeme z baliaceho papiera niečo, čo by mal byť podľa všetkého náš vysnívaný vianočný darček.

Po rozbalení ale sklesnuto zisťujeme, že to, na čo sa dívame, sú bavlnené ponožky, pyžamo s Mickey Mousom alebo spodné prádlo.

Ja viem, ja viem. O darčeky predsa počas Vianoc vôbec nejde. A ani darovanému koňovi sa na zuby nemá pozerať.

To ale nemení nič na tom, že pri nakupovaní toho koňa, by bolo skvelé vybrať takého, ktorý by vášho blízkeho skutočne potešil.

Preto som sa rozhodla s vyberaním darčekov trochu pomôcť. A ponúknuť veľa darčekovej inšpirácie všetkým tým, ktorí majú medzi svojimi blízkymi niekoho zblázneného do francúzštiny a Francúzska. Niekoho, kto sa nehanbí po meste chodiť v červenej baretke a pásikavom tričku. Kto si pravidelne pohmkáva Aux Champs-Elysées. Kto sníva o živote vo Francúzsku.

Aby tento váš najmilší frankofil dostal na Vianoce okrem ponožiek aj niečo trochu viac francúzske.

Niečo, čo skutočne rozbúcha jeho francúzsky cítiace srdce.

A viem, o čom hovorím. Sama som predsa jeden naozajstný poctivý frankofil. Takže sa s vami v podstate chcem iba podeliť o môj vlastný vianočný wishlist a vybrať pre vás to najlepšie z môjho frankofónneho sveta.

Nemáte za čo.

Zdroj: giphy.com

A ak ste posadnutí francúzštinou vy sami, nehanbite sa tento článok nenápadne podstrčiť vašej rodine a priateľom. Treba tento rok povedať hlasné nie soškám anjelikov, vanilkovým sviečkam a melónovým sprchovým gélom.

Niektoré z odkazov v tomto článku fungujú ako affiliate partnerstvá. Čo znamená, že všetky veci som vyberala sama podľa toho, čo sa mi páči, ale platí, že ak si kúpite niečo prostredníctvom odkazu z tohto článku, bude mi zaslané maličké percento z vášho nákupu. Môžete ma tak podporiť a zároveň neminiete ani cent navyše.

Pre usilovných študentov

1. Slovníky

Áno, je pravda, že dnes už len málokto používa “skutočné” slovníky. Keď sa ale napríklad francúzštinár-začiatočník chystá na dovolenku do Francúzska, určite si bude chcieť sám objednať jedlo v reštaurácii. A práve v takýchto chvíľach je praktickejšie mať po ruke vreckový slovník s užitočnými výrazmi než gúgliť hore dolu po internete. Takáto alebo takáto konverzačná príručka na cesty sa preto bude určite hodiť. A pre pokročilejších odporúčam slovník francúzskeho slangu, pretože slang Francúzi používajú až-až.

2. Učebnice a cvičebnice francúzštiny

Učebníc francúzštiny nie je nikdy dosť. Precvičovať francúzske gramatické a jazykové skvosty treba neustále, bez ohľadu na jazykovú úroveň. Medzi moje najmilovanejšie učebnice patria kolekcie z vydavateľstva CLE International: Grammaire progressive du français a Vocabulaire progressif du français. Každá z kolekcií je rozdelená podľa jazykových úrovní. Na ľavej strane je vždy prehľadne vysvetlená daná téma a na protiľahlej strane sú k nej cvičenia. Niektoré z týchto učebníc si môžete objednať aj v Martinuse alebo v Eurobooks. Ďalšou vynikajúcou knižkou je Cvičebnice francouzské gramatiky. Veľká cvičebnica, v ktorej sa nachádza vyše 220 príkladov na precvičenie rôznych javov francúzskej gramatiky.

3. Aplikácie na učenie jazykov

Ak váš frankofil namiesto robenia cvičení s ceruzkou v ruke preferuje ťukanie do smartfónu, môžete mu darovať predplatné aplikácií určených na učenie cudzích jazykov. Veľa takýchto aplikácií ako Duolingo, Memrise či Quizlet, je zadarmo. Medzi najznámejšie platené patria Rosetta Stone, Fluentu či Babbel. Majú viac špeciálnych funkcií, lepší servis a štruktúru lekcií – to sú dôvody, prečo sa do nich oplatí zainvestovať.

4. Kurz francúzštiny

Ak to váš obľúbený frankofil myslí s francúzštinou naozaj vážne, treba mu na Vianoce kúpiť niečo serióznejšie. Niečo, čo ho skutočne výrazne vo francúzštine posunie, čo ho donúti prekročiť komfortnú zónu. Hoďte ho do vody kúpou darčekového kurzu na Italki. Tam si môže jedným kliknutím naplánovať hodinu s lektorom priamo z Francúzska. Alebo ho tiež môžete potešiť poukazom na klasický skupinový kurz francúzštiny v jednej z jazykových škôl na Slovensku.

5. Hry na rozširovanie slovnej zásoby

Spoločenské hry nie sú iba zábavným spôsobom, ako tráviť čas s rodinou a priateľmi, ale niektoré vedia byť aj výbornou metódou na precvičovanie a rozširovanie slovnej zásoby v cudzom jazyku. Presne medzi takéto typy hier patria napríklad Kaleïdos, KLOO alebo francúzska verzia starého známeho Scrabble. A zábavno-edukatívny darček je na svete.

Pre milovníkov francúzskej kultúry a života

6. Francúzske knihy

Ak váš blízky miluje nielen francúzštinu, ale aj čítanie, nie je nič jednoduchšie, ako mu kúpiť nejakú sympatickú francúzsku knižku. Či už pôjde o dvojjazyčnú alebo zjednodušenú verziu, starú klasiku alebo súčasnú literatúru. A ak má váš frankofil napríklad rád Harryho Pottera, Dana Browna či Elenu Ferrante, nie je tiež zlý nápad mu kúpiť jeho obľúbeného autora preloženého do francúzštiny. Obrovský výber nájdete v Eurobooks. Medzi mojich aktuálnych favoritov patria napríklad Petit Pays (Gaël Faye), D’après une histoire vraie (Delphine de Vigan), L’art de perdre (Alice Zeniter) či Le club des incorrigibles optimistes (Jean-Michel Guenassia).

A keď okrem čítania rád aj cestuje, možno by sa mu namiesto klasických kníh pozdávala skôr čítačka. Môže si do nej stiahnuť tony kníh, ale aj digitálny slovník. A  keď nejakému slovíčku nebude rozumieť, vie si ho jediným dotykom okamžite preložiť.

7. Audioknihy

Aby dostal váš blízky francúzštinu nielen do oka, ale aj do ucha, mohlo by ho na Vianoce potešiť predplatné Audible. A bude môcť počúvať jednu z 400 000 audiokníh nahovorených vo francúzštine kedykoľvek a kdekoľvek bude mať chuť.

8. Lístok do kina na francúzsky film

Zdroj: giphy.com

Čo tak na Vianoce darovať darčekový poukaz do kina na nejaký dobrý francúzsky film? Ja sa už teraz teším na marcový Crème de la Crème. A aj keď filmy ešte nie sú známe, môžete pre svojho blízkeho napríklad vyrobiť darčekovú poukážku na dva filmy podľa vlastného výberu počas tohto festivalu. Na francúzske filmy ale netreba chodiť len do kina. Môžete tiež svojmu známemu predplatiť Netflix, kde sympatických francúzskych filmov a seriálov stále pribúda. A ak máte predsa len potrebu darovať niečo hmatateľné, možno by mala úspech sada DVD skvelého seriálu Dix pour cent.

9. CD, platňa alebo lístok na koncert

Kto nemá rád francúzsku hudbu? CDčkom alebo lístkom na koncert nemôžete nič pokaziť. Na inšpiráciu sa s vami podelím o pár albumov, ktoré sa pozdávajú mne: Marche ou rêve od skupiny Arcadian, À peu près od mojej obľúbenej Pomme alebo L’Album de Sa Vie 100 Titres od majstra francúzskeho šansónu Charlesa Aznavoura. S koncertom je to jednoduché, v marci v Bratislave vystúpi legenda Mireille Mathieu. Lístok na jej koncert by určite potešil nejedného milovníka francúzskeho šansónu. A ešte mi nedá nespomenúť a nepodporiť moje dve milované frankofónne skupiny, ktoré koncertujú po Slovensku a Česku ostošesť, Roc’hann a Šarivary. Sledujte ich a keď oznámia nejaký koncert, môžete naň pozvať vášho milého frankofila.

10. Webové predplatné francúzskych novín

Zdroj: gifer.com

Rozhovory, články, reportáže, správy. Všetko sa dá dnes nájsť online. Preto ak chce byť váš najmilší frankofil v obraze o tom, čo sa deje (nielen) vo Francúzsku, mohlo by ho potešiť webové predplatné nejakého francúzskeho denníka. Napríklad predplatné Le Monde alebo Le Figaro na 6 mesiacov.

11. Francúzsky divadelný ateliér

Zdroj: giphy.com

Ak je to veľký milovník divadla a zároveň už obstojne ovláda francúzštinu, potom stojí za zváženie ho trochu postrčiť a prihlásiť na Atelier théâtral francophone pod hlavičkou nedávno vzniknutého bratislavského združenia THEATRAbratislava. Váš blízky si tak zlepší svoje vyjadrovanie vo francúzštine, spozná zaujímavých ľudí a zažije niečo, na čo by sa sám asi nikdy neodhodlal.

12. Sada petangových gúľ

 

Už ste niekedy hrali petang? Čo tak si v novom roku zahrať jednu partičku? Nakúpte sadu petangových gúľ, naštudujte pravidlá a keď sa oteplí môžete si spoločne zahrať tento francúzsky národný šport. Pretože ktorýkoľvek región vo Francúzsku navštívite, určite niekde obďaleč uvidíte Francúzov pohadzovať si hore dolu nejaké kovové gule. Taký Marseillčan sa napríklad s petangovou guľou v ruke už narodil.

Pre vyberavých gurmánov

13. Kvalitné francúzske delikatesy

Ak hľadáte darček, ktorým naozaj nemôžete nič pokaziť, bude to niečo z preslávenej francúzskej kuchyne. Kvalitné francúzske mňamóznosti zoženiete napríklad v mojom obľúbenom obchodíku a vinotéke La vie en rose v Bratislave. Obsluha je veľmi milá a ochotne vám poradí, ak nebudete vedieť, čo si vybrať. Jedným z mojich favoritov je napríklad gaštanový krém, ktorý som vo Francúzsku pojedala jedna radosť, Crème de marrons. Mňam. Na svoje si tu prídu aj milovníci kvalitného vína, skutočného Champagne a dokonca tu nájdete aj francúzske regionálne moky ako Pastis alebo Calvados.

14. Pravé francúzske makarónky a dezerty

Ak váš frankofil miluje sladké, odporúčam navštíviť francúzsku cukráreň Le Miam v Bratislave. Tam nájdete pravé francúzske makarónky a iné dezerty v originálnych príchutiach a kombináciách. A ak by ste mu chceli tento rok aspoň čiastočne spraviť francúzske Vianoce, môžete tu objednať aj vianočný francúzsky dezert Bûche de Noël.

15. Doska na servírovanie syrov

Aký chod nesmie chýbať na žiadnom francúzskom obede či večeri? Bez čoho nevedia Francúzi žiť? Čo je pre Francúzov najdôležitejšie jedlo na svete? Syyyyyyyyyr. A na servírovanie syra treba mať po ruke nejakú roztomilú a praktickú dosku.

16. Palacinkovač

Zdroj: giphy.com

Keď som bola v Bretónsku uvedomila som si jednu vec: Dobré palacinky sú dôležité pre dobrý život. O nejaký čas neskôr, počas môjho pobytu v Avignone, som zase prvýkrát naživo uvidela palacinkovač (une crêpière). Tieto dve veci ma ovplyvnili až tak, že stále snívam, že sa raz stanem hrdou majiteľkou palacinkovača a budem organizovať soirées crêpes. Pretože aj keď ľúbim palacinky jesť, neznášam ich pripravovať. A s palacinkovačom ich príprava už určite nebude utrpenie, ale zábava.

17. Sada na prípravu raclette

 

Ako som spomínala, syr je základ francúzskej kuchyne. Zo všetkých syrových záležitostí je tou najobľúbenejšou vo Francúzsku raclette. Aj keď má celkom ďaleko od švajčiarskeho raclette traditionelle. Francúzom totiž stačí elektrický gril na raclette, malé panvičky každému do ruky a soirée raclette je hneď na svete. Váš frankofil si s takýmto grilom bude môcť konečne zorganizovať svoj vlastný raclette večer aj na Slovensku. Snáď vás naň nezabudne pozvať.

18. Francúzske kuchárske knihy

Keď už nakúpite všetko potrebné francúzske vybavenie do kuchyne, treba ešte jednu dôležitú vec: francúzske kuchárske knihy. Aby sa váš blízky naučil robiť aj nejaké dobré a chutné recepty. Medzi tie najlepšie francúzske kuchárky preložené do češtiny patria podľa mňa Umění francouzské kuchyněFrancouzská venkovská kuchyně a Bon appétit!

19. Kurz pečenia croissantov a makaróniek

Zdroj: giphy.com

A ak sa bojíte, že podľa kuchárskych kníh to nemusí zvládnuť, čo tak ho naučiť piecť francúzske makarónky a croissanty priamo na nejakom workshope? Francúzska pekáreň a cukráreň Boulanger & Patissiere v Bratislave pravidelne organizuje francúzske kulinárske worskhopy, vďaka ktorým zvládne prípravu francúzskych dezertov aj úplný začiatočník.

Pre vášnivých cestovateľov

20. Cestopisy a knihy o Francúzsku a Francúzoch

Predtým než sa váš milý frankofil vyberie do Francúzska, je dobré, aby si naštudoval, čo ho tam čaká. Aby vedel, kam sa oplatí ísť, čo navštíviť, čo zjesť. Či už sa chystá do Marseille, do Paríža alebo na dovolenku do Provensálska, taký sprievodca, cestopis alebo iná knižka o Francúzsku mu podľa mňa určite spravia radosť.

21. Predĺžený víkend v Paríži

Zdroj: giphy.com

Čo tak zorganizovať pre vášho najmilšieho frankofila nejaký výlet do Francúzska? Možno predĺžený víkend v Paríži? Alebo rovno týždeň v Provensálsku? Či dvojtýždňový road trip po Bretónsku? Bude tak mať možnosť konečne spoznať francúzsku kultúru a krajinu na vlastnej koži a ideálne si aj ostošesť potrénuje naučené francúzske frázy a slovíčka. 


Už máte vianočné darčeky nakúpené? Aký darček z tohto zoznamu by spravil najväčšiu radosť vám? Našli ste v článku inšpiráciu na darčeky pre vašich blízkych? Dajte vedieť v komentári 🙂

2 názory na “21 nápadov na darčeky pre všetkých milovníkov francúzštiny”

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *