La petite optimiste

21 nápadov na darčeky pre všetkých milovníkov francúzštiny

Všetci sme to v detstve zažili.

S napätím, očakávaniami a zatajeným dychom rozbaľujeme z baliaceho papiera niečo, čo by mal byť podľa všetkého náš vysnívaný vianočný darček.

Po rozbalení ale sklesnuto zisťujeme, že to, na čo sa dívame, sú bavlnené ponožky, pyžamo s Mickey Mousom alebo spodné prádlo.

Ja viem, ja viem. O darčeky predsa počas Vianoc vôbec nejde. To najdôležitejšie je prežiť Vianoce v zdraví a s tými, ktorí sú nám najbližší.

Ak by ste však predsa len chceli vašich francúzštinu ľúbiacich niečím potešiť, rozhodla som sa vám s vyberaním darčekov trochu pomôcť. 

A ponúknuť veľa darčekovej inšpirácie všetkým tým, ktorí majú medzi svojimi blízkymi niekoho zblázneného do francúzštiny a Francúzska. Niekoho, kto sa nehanbí po meste chodiť v červenej baretke a pásikavom tričku. Kto si pravidelne pohmkáva Aux Champs-Elysées. Kto sníva o živote vo Francúzsku.

Aby tento váš najmilší frankofil dostal na Vianoce okrem ponožiek aj niečo trochu viac francúzske.

Niečo, čo skutočne rozbúcha jeho francúzsky cítiace srdce.

A viem, o čom hovorím. Sama som predsa jeden naozajstný poctivý frankofil. Takže sa s vami v podstate chcem iba podeliť o môj vlastný vianočný wishlist a vybrať pre vás to najlepšie z môjho frankofónneho sveta.

Nemáte za čo.

Zdroj: giphy.com

A ak ste posadnutí francúzštinou vy sami, nehanbite sa tento článok nenápadne podstrčiť vašej rodine a priateľom. Treba tento rok povedať hlasné nie soškám anjelikov, škoricovo-jabĺčkovým sviečkam a melónovým sprchovým gélom.


Svoje tipy som rozdelila do 4 základných kategórií, tak si rovno môžete skočiť do tej, ktorá na vášho blízkeho sedí najviac:

Pre usilovných študentov

Pre milovníkov francúzskej kultúry a života

Pre vyberavých gurmánov

Pre vášnivých cestovateľov

Pre usilovných študentov

1. Slovníky

Áno, je pravda, že dnes už len málokto používa „skutočné“ slovníky. Keď sa ale napríklad francúzštinár-začiatočník vyberie budúci rok na dovolenku do Francúzska, určite si bude chcieť odvážne úplne sám po francúzsky objednať jedlo v reštaurácii. A práve v takýchto chvíľach je praktickejšie mať po ruke vreckový slovník s užitočnými výrazmi než gúgliť hore dolu po internete. Takáto alebo takáto konverzačná príručka na cesty sa preto bude určite hodiť. A pre pokročilejších odporúčam slovník francúzskeho slangu, pretože k slangu majú Francúzi až príliš kladný vzťah.

2. Učebnice a cvičebnice francúzštiny

Učebníc francúzštiny nie je nikdy dosť. Precvičovať francúzske gramatické a jazykové skvosty treba neustále, bez ohľadu na jazykovú úroveň. Medzi moje najmilovanejšie učebnice patria kolekcie z vydavateľstva CLE International: Grammaire progressive du français a Vocabulaire progressif du français. Každá z kolekcií je rozdelená podľa jazykových úrovní. Na ľavej strane je vždy prehľadne vysvetlená daná téma a na protiľahlej strane sú k nej cvičenia. Niektoré z týchto učebníc si môžete objednať aj v Martinuse alebo v Eurobooks. Ďalšou vynikajúcou knižkou je Cvičebnice francouzské gramatiky. Veľká cvičebnica, v ktorej sa nachádza vyše 220 príkladov na precvičenie rôznych javov francúzskej gramatiky.

3. Aplikácie na učenie jazykov

Ak váš frankofil namiesto robenia cvičení s ceruzkou v ruke preferuje ťukanie do smartfónu, môžete mu darovať predplatné aplikácií určených na učenie cudzích jazykov. Veľa takýchto aplikácií ako Duolingo, Memrise či Quizlet, je zadarmo. Medzi najznámejšie platené patria Rosetta Stone, Fluentu či Babbel. Majú viac špeciálnych funkcií, lepší servis a štruktúru lekcií – to sú dôvody, prečo sa do nich oplatí zainvestovať.

4. Kurz francúzštiny

Ak to váš obľúbený frankofil myslí s francúzštinou naozaj vážne, treba mu na Vianoce kúpiť niečo serióznejšie. Niečo, čo ho skutočne výrazne vo francúzštine posunie, čo ho donúti prekročiť komfortnú zónu. Hoďte ho do vody napríklad kúpou poukazu na skupinový alebo individuálny kurz francúzštiny so mnou 😇 Rada vám pripravím darčekový poukaz na mieru v ľubovoľnej sume či na celý kurz. Alebo by sa mu či jej mohol prípadne pozdávať darčekový poukaz na Italki. Tam si môže jedným kliknutím sám naplánovať hodinu s lektorom priamo z Francúzska.

5. Hry na rozširovanie slovnej zásoby

Spoločenské hry nie sú iba zábavným spôsobom, ako tráviť čas s rodinou a priateľmi, ale niektoré vedia byť aj výbornou metódou na precvičovanie a rozširovanie slovnej zásoby v cudzom jazyku. Presne medzi takéto typy hier patria napríklad Dobble, Taboo, Kaleïdos, alebo francúzska verzia starého známeho Scrabble. A zábavno-edukatívny darček je na svete.

Pre milovníkov francúzskej kultúry a života

6. Francúzske knihy

Ak váš blízky miluje nielen francúzštinu, ale aj čítanie, nie je nič jednoduchšie, ako mu kúpiť nejakú sympatickú francúzsku knižku. Ak je to skôr začiatočník, siahnite skôr po dvojjazyčnej alebo zjednodušenej verzii. A ak má váš frankofil napríklad v obľube Harryho Pottera, Dana Browna či Elenu Ferrante, nie je tiež zlý nápad mu kúpiť knihu od jeho obľúbeného nefrancúzskeho autora preloženého do francúzštiny, čítanie mu pôjde oveľa ľahšie. Obrovský výber nájdete v Eurobooks. Medzi moje osobné tipy súčasnej francúzskej literatúry patria napríklad Petit Pays (Gaël Faye), La promesse de l’aube (Romain Gary), Rien ne s’oppose à la nuit (Delphine de Vigan), Le club des incorrigibles optimistes (Jean-Michel Guenassia). A nedávno som prečítala vynikajúci komiks plný životných príbehov výnimočných žien Culottées. Odporúčam!

A keď okrem čítania rád aj cestuje, možno by sa mu namiesto klasických kníh pozdávala skôr čítačka. Môže si do nej stiahnuť tony kníh, ale aj digitálny slovník. A  keď nejakému slovíčku nebude rozumieť, vie si ho jediným dotykom okamžite preložiť.

7. Audioknihy

Aby dostal váš blízky francúzštinu nielen do oka, ale aj do ucha, mohlo by ho na Vianoce potešiť predplatné Audible. A bude môcť počúvať jednu z 400 000 audiokníh nahovorených vo francúzštine kedykoľvek a kdekoľvek bude mať chuť.

8. Lístok do kina na francúzsky film

Zdroj: giphy.com

Čo tak na Vianoce darovať darčekový poukaz do kina na nejaký dobrý francúzsky film? Či už do toho ozajstného alebo radšej do toho virtuálneho. Na platforme Edisonline nájdete množstvo festivalových filmov za cenu lístka do kina. Môžete sa tak vrátiť napríklad k výborným francúzskym filmom z festivalu Crème de la crème a pozrieť si všetko, čo ste nestihli počas posledných ročníkov festivalu.

9. CD, platňa alebo lístok na koncert

Kto nemá rád francúzsku hudbu? CDčkom alebo lístkom na koncert nemôžete nič pokaziť. Na inšpiráciu sa s vami podelím o pár albumov, ktoré sa pozdávajú mne: Consolation od mojej obľúbenej Pomme, L’Album de Sa Vie 100 Titres od legendy Charlesa Aznavoura, Nonante-cinq belgickej speváčky Angèle alebo najnovší počin od talentovanej trojice Ben Mazué, Grands Corps Malade et Gaël Faye. A môžete vášho frankofila vziať samozrejme aj na koncert, napríklad našej lokálnej bretónskej skupiny Roc’hann. Určite ich sledujte a keď oznámia nejaký koncert, môžete naň pozvať vášho milého frankofila!

10. Webové predplatné francúzskych novín

Zdroj: gifer.com

Rozhovory, články, reportáže, správy. Všetko sa dá dnes nájsť online. Preto ak chce byť váš najmilší frankofil v obraze o tom, čo sa deje (nielen) vo Francúzsku, mohlo by ho potešiť webové predplatné nejakého francúzskeho denníka. Napríklad predplatné Le Monde alebo Le Figaro na 6 mesiacov.

11. Francúzsky divadelný ateliér

Zdroj: giphy.com

Ak je to veľký milovník divadla a zároveň už obstojne ovláda francúzštinu, potom stojí za zváženie ho trochu postrčiť a prihlásiť na Atelier théâtral francophone pod hlavičkou bratislavského združenia THEATRAbratislava. Skúste pozrieť ich Facebook a som si istá, že akejkoľvek ich akcie sa váš blízky zúčastní, zlepší si svoje vyjadrovanie vo francúzštine, spozná zaujímavých ľudí a zažije niečo, na čo by sa sám možno nikdy neodhodlal.

12. Sada petangových gúľ

Už ste niekedy hrali petang? Čo tak si v novom roku zahrať jednu partičku? Nakúpte sadu petangových gúľ, naštudujte pravidlá a keď sa oteplí môžete si spoločne zahrať tento francúzsky národný šport. Pretože ktorýkoľvek región vo Francúzsku navštívite, určite niekde obďaleč uvidíte Francúzov pohadzovať si hore dolu nejaké kovové gule. Taký Marseillčan sa napríklad s petangovou guľou v ruke už narodil.

13. Francúzsky nábytok a bytové doplnky

Ak si váš známy práve zariaďuje bývanie alebo si jednoducho potrpí na pekné bytové doplnky a dekorácie, určite sa oplatí nazrieť do La Maison – krásneho showroomu a obchodíku s originálnym francúzskym nábytkom a doplnkami v Bratislave alebo nahliadnuť aspoň do ich eshopu. Nájdete tam skutočne obrovské množstvo rôznorodých vecí, od skriniek, kresiel cez stoly, príbory a poháre až po závesy či vankúše. Dokonca aj francúzsku kozmetiku!

Pre vyberavých gurmánov

14. Kvalitné francúzske delikatesy

Ak hľadáte darček, ktorým naozaj nemôžete nič pokaziť, bude to niečo z preslávenej francúzskej kuchyne. Kvalitné francúzske mňamóznosti zoženiete napríklad v mojom obľúbenom obchodíku a vinotéke La vie en rose v Bratislave. Obsluha je veľmi milá a ochotne vám poradí, ak nebudete vedieť, čo si vybrať. Jedným z mojich favoritov je napríklad gaštanový krém, ktorý som vo Francúzsku pojedala jedna radosť, Crème de marrons. Na svoje si tu prídu aj milovníci kvalitného vína, skutočného Champagne a dokonca tu nájdete aj francúzske regionálne moky ako Pastis alebo Calvados.

15. Pravé francúzske makarónky a dezerty

Ak váš frankofil miluje sladké, odporúčam navštíviť francúzsku cukráreň Le Miam v Bratislave. Tam nájdete tie pravé francúzske makarónky a iné dezerty v originálnych príchutiach a kombináciách. Jednoducho miam.

16. Palacinkovač

Zdroj: giphy.com

Keď som bola v Bretónsku uvedomila som si jednu vec: Dobré palacinky sú dôležité pre dobrý život. O nejaký čas neskôr, počas môjho pobytu v Avignone, som zase prvýkrát naživo uvidela palacinkovač (une crêpière). Tieto dve veci ma ovplyvnili až natoľko, že odvtedy tajne snívam, že raz budem hrdou majiteľkou palacinkovača a budem s priateľmi organizovať soirées crêpes. Pretože aj keď ľúbim palacinky jesť, neznášam ich pripravovať a práve s palacinkovačom ich príprava už určite nebude utrpenie, ale zábava.

17. Sada na prípravu raclette

Aký chod nesmie chýbať na žiadnom francúzskom obede či večeri? Bez čoho nevedia Francúzi žiť? Čo je pre Francúzov najdôležitejšie jedlo na svete? Syyyyyyyyyr. A zo všetkých syrových záležitostí je tou najobľúbenejšou vo Francúzsku raclette. Aj keď má celkom ďaleko od švajčiarskeho raclette traditionelle. Francúzom totiž stačí elektrický gril na raclette, malé panvičky každému do ruky a soirée raclette je hneď na svete. Váš frankofil si s takýmto grilom bude môcť konečne zorganizovať svoj vlastný raclette večer aj na Slovensku. Snáď vás naň nezabudne pozvať.

18. Francúzske kuchárske knihy

Keď už nakúpite všetko potrebné francúzske vybavenie do kuchyne, treba ešte jednu dôležitú vec: francúzske kuchárske knihy. Aby sa váš blízky naučil robiť aj nejaké dobré a chutné recepty. Pri listovaní výbornej kuchárskej knihy Francúzsko na tanieri sa aj vám začnú určite zbiehať sa slinky. Medzi ďalšie kvalitné francúzske kuchárky, ktoré boli preložené do češtiny patria Umění francouzské kuchyněFrancouzská venkovská kuchyně a Bon appétit!

19. Kurz pečenia croissantov a makaróniek

Zdroj: giphy.com

A ak sa bojíte, že podľa kuchárskych kníh to nemusí zvládnuť, čo tak ho naučiť piecť francúzske makarónky a croissanty priamo na nejakom workshope?

Pre vášnivých cestovateľov

20. Cestopisy a knihy o Francúzsku a Francúzoch

Predtým než sa váš milý frankofil vyberie do Francúzska, je dobré, aby si naštudoval, čo ho tam čaká. Aby vedel, kam sa oplatí ísť, čo navštíviť, čo zjesť. Či už sa chystá do Marseille, do Paríža alebo na dovolenku do Provensálska, taký sprievodca, cestopis alebo iná knižka o Francúzsku mu podľa mňa určite spravia radosť. A ak by ste chceli, aby si Francúzsko prešiel rovno celé, určite sa mu bude pozdávať knižka Francúzsko krížom krážom od Márie Danthine Dopjerovej.

21. Predĺžený víkend v Paríži

Zdroj: giphy.com

Aj keď to aktuálne s tým cestovaním nevyzerá úplne ružovo, možno by sa nejaký výlet do Francúzska pre vášho najmilšieho frankofila podarilo budúci rok predsa len zorganizovať. Čo tak predĺžený víkend v Paríži? Alebo rovno týždeň v Provensálsku? Či dvojtýždňový road trip po Bretónsku? Bude tak mať možnosť konečne spoznať francúzsku kultúru a krajinu na vlastnej koži a ideálne si aj ostošesť potrénuje naučené francúzske frázy a slovíčka. 


Nijako nespolupracujem so značkami uvedenými v tomto článku. Vybrala som vám sem len veci, ktoré sa mi jednoducho páčia. Alebo ich rovno už mám doma a používam! Jedinou formou spolupráce sú odkazy na webstránku kníhkupectva Martinus, ktoré fungujú podľa ich partnerského systému. To znamená, že ak si kúpite nejakú knižku prostredníctvom odkazu z tohto článku, bude mi zaslané maličké percento z vášho nákupu. Môžete ma tak podporiť a zároveň neminiete ani cent navyše.


Už máte vianočné darčeky nakúpené? Našli ste v článku inšpiráciu na darčeky pre vašich blízkych? Aký darček „francúzsky“ darček by spravil najväčšiu radosť vám? Dajte vedieť v komentári 🙂

8 názorov na “21 nápadov na darčeky pre všetkých milovníkov francúzštiny”

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *