La petite optimiste

38 spôsobov, ako sa venovať francúzštine každý deň (aj keď nemáte čas)

Nový rok, nové začiatky, nové výzvy. A naše hlavy plné odhodlania a motivácie začať poriadne so všetkým, čo by sme robiť mali alebo konečne prestať so všetkým, čo by sme robiť nemali. Áno, január sa tvári ako ten najsprávnejší mesiac na veľké rozhodnutia, zmeny, výzvy a začiatky.

Vrátane rozhodnutia začať sa poriadne venovať francúzštine a tento rok sa v nej naozaj zlepšiť.

Lebo či už ste vo francúzštine čerství začiatočníci, veční začiatočníci alebo ostrieľaní francúzštinári, som si istá, že je vaším cieľom čo najrýchlejšie a najefektívnejšie dosiahnuť krásnu plynulú francúzštinu. Vedieť si jednoducho čím skôr sebavedomo pokecať s Francúzmi bez zajakávania sa a stekajúcich kvapiek potu po čele.

Prečo by to na konci tohto roku nemohlo byť realitou?

Mohlo.

Stačí sa len francúzštine venovať naozaj poriadne, vo veľkom.

Najlepšie každý jeden deň.

Ale kedy, keď ráno treba rýchlo vstať, nachystať všetko, čo treba, utekať do práce či školy, nechať sa unaviť (prípadne aj znudiť či vystresovať). Niekde počas dňa stíhať starostlivosť o domácnosť a rodinu alebo prípravu na testy/skúšky/štátnice, nákupy, varenie, upratovanie. A ste radi, ak si nájdete čas na vašu rodinu, priateľov a prípadne aj veci ako šport, protesty či štrikovanie.

Večer vám potom váš energetický level umožní maximálne zjesť večeru, pozrieť si niečo na Netflixe alebo si prečítať pár stránok knihy. A unavení padáte do postele.

(zdroj: giphy.com)

Tak ako si preboha niekde medzitým nájsť čas a energiu na učenie francúzštiny?

Čas nehľadajte, ale použite ten, čo máte

„Učenie francúzštiny“ si veľa študentov predstavuje ako akúsi veľmi zodpovednú a dôležitú aktivitu, ktorá si vyžaduje aspoň hodinu maximálnej koncentrácie, pootvorenú učebnicu francúzštiny umiestnenú niekde na dosah ruky, robenie gramatických cvičení a vypisovanie slovíčok do pekného linajkovaného zošita.

Takéto niečo vám možno na prvý pohľad pripadá ako milá a nevinná aktivita, ak by ste si na ňu ale chceli nájsť čas počas vášho uponáhľaného dňa, zostala by vám možno iba jediná možnosť: Začať vstávať ráno o štvrtej, vypiť liter kávy a tváriť sa pritom, že vás štúdium francúzskeho subjonctivu o tejto hodine napĺňa radosťou a šťastím.

(zdroj: giphy.com)

 

Učenie francúzštiny ale nemusí vyzerať iba takto.

Namiesto toho, aby ste pátrali každý deň po akomsi zázračnom čase navyše, skúste využiť ten, ktorý máte k dispozícii už teraz. A ani o tom možno neviete.

Stačí zapracovať francúzštinu do vášho bežného dňa. Využiť 5 minút tamto, 10 minút inde. Spísala som pre vás 38 spôsobov, ako sa dá každý deň venovať francúzštine. Bez spánkového deficitu a nepekných kruhov pod očami. A aj keď ste veribizi.

38 spôsobov, ako sa venovať francúzštine

1. Prečítajte si článok dňa na francúzskej Wikipédii

Na úvodnej stránke Wikipédie nájdete každý deň jeden odporúčaný článok dňa. Tiež sa tam dočítate, čo sa v tento deň stalo v iných rokoch alebo aktuálne udalosti prebiehajúce okolo tohto dátumu. Ak by sa vám zdala klasická Wikipédia príliš ťažká, skúste Vikidiu – Wikipédiu pre deti a tínedžerov.

2. Učte sa 5 minút slovíčka prostredníctvom aplikácie

Aplikácie sú efektívnymi pomocníkmi pri učení sa slovíčok a vďaka niektorým ani nebudete mať pocit, že sa učíte. Čo tak si nainštalovať do mobilu „kartičkové“ aplikácie Memrise, Quizlet, alebo Anki? Alebo skúsite radšej zábavné a návykové Duolingo či Drops? Potom sa už stačí každý deň pár minút hrať a učiť zároveň.

Aplikácia Drops (zdroj obrázka: languagedrops.com)

3. Napíšte a publikujte 1 krátky text na stránke Lang-8

Ak chcete vedieť po francúzsky dobre písať, nezostáva vám nič iné len písať často. Napríklad každý deň jeden krátky text. Na stránke Lang-8 si ho potom nechajte skontrolovať samotnými Francúzmi, vy zase na oplátku môžete niekomu pomôcť so slovenčinou.

4. Spravte si 1 stranu cvičení z učebnice

Aj keď táto aktivita asi nebude patriť medzi tie najzábavnejšie na tomto zozname, je celkom užitočná a môže byť hotová pomerne rýchlo. Ak cestujete každý deň autobusom alebo vlakom, vedeli by ste si počas cesty urobiť jednu stránku cvičení z vašej učebnice francúzštiny?

5. Počas sprchovania si pokecajte sami so sebou

(zdroj: giphy.com)

Áno, aj počas sprchovania sa dá trénovať francúzština. Vymenujte napríklad každý deň čo najviac nových slovíčok, ktoré ste sa nedávno naučili. Alebo ich rovno skúste použiť vo svojich vlastných vetách. Alebo si každý deň vyčasujte v sprche jedno sloveso. Fantázii sa medze nekladú.

6. Večer si pár vetami zosumarizujte váš deň

Každý večer pred spaním môžete venovať niekoľko minút tomu, že zopár vetami po francúzsky napíšete, čo všetko ste počas dňa zažili, s kým ste sa stretli, čo ste stihli a čo naopak nie. Vďaka takémuto francúzskemu denníku sa pre vás v krátkom čase stane písanie vo francúzštine úplne prirodzenou záležitosťou.

7. Prečítajte si 1 stranu z knihy

(zdroj: giphy.com)

Aby ste to, čo čítať začnete, aj dočítali do konca, treba si na začiatku dobre rozmyslieť, po akej knihe siahnete, podľa mňa je najlepšie vybrať si jednu z týchto možností: bilingválnu / takú, ktorú ste už čítali / nejakú od vášho obľúbeného autora / nejakú zo súčasnej literatúry (žiaden Hugo, Balzac, Flaubert na začiatok!) / jednoduchšiu odbornú o téme, ktorá vás zaujíma. Nikdy si neprekladajte všetky slovíčka, ktoré nepoznáte a urobte si z čítania zvyk – každý deň aspoň 1 stranu.

8. Spievajte si

Ak máte francúzsku hudbu radi tak ako ja, určite často počúvate francúzske pesničky. Nezabudnite si ale pritom aj spievať. Vytlačte si napríklad raz týždenne text piesne a potom ju každý deň počúvajte a spievajte zároveň. Zlepšíte si výslovnosť a ľahšie si zapamätáte nové slovíčka. Pri počúvaní a spievaní vyskúšajte aj stránku LyricsTraining.

9. Píšte si to-do listy po francúzsky

Píšete si každý deň zoznam vašich povinností? Čo tak si ho písať po francúzsky? Zmeňte „ísť k zubárovi, upratať, učiť sa francúzštinu, …“ na „aller chez le dentiste, faire le ménage, apprendre le français, …“ Možno sa vám do toho spočiatku nebude chcieť, ale ak vydržíte, bude to pre vás časom úplne prirodzené a automatické.

10. Prečítajte si 1 článok z francúzskych novín online

Ak vás zaujíma, aké témy aktuálne Francúzi riešia, prečítajte si každý deň 1 článok denníka Le Monde alebo Le Figaro (platené články sú označené žltým logom). Alebo skúste informačné kanály FranceInfo a France 24. Pre fanúšikov športu sa hodí L’Équipe a kultúry Télérama. A pri čítaní čohokoľvek majte po ruke Readlang – rozšírenie do prehliadača, vďaka ktorému vám postačí kliknúť na slovíčko v článku, aby sa vám zobrazil jeho preklad. (K dispozícii je len pre Google Chrome).

11. Vypočujte si 1 podcast

Podcasty môžete počúvať pri venčení psa, cestou do školy alebo do práce, pri upratovaní. Sú k dispozícii zdarma, kedykoľvek a zlepšíte si vďaka nim posluch a dozviete sa samé zaujímavé veci. Tipy o tom, ako počúvať podcasty a tipy na moje obľúbené som vám spísala v tomto článku.

12. Pred jedlom vymenujte všetko, čo máte na tanieri

Predtým než sa pustíte do svojich raňajok, obeda či večere, skúste po francúzsky povedať, čo všetko máte na tanieri. Kým to všetko vymenujete, možno vás aj prejde hlad 😀 Ale slovnú zásobu týkajúcu sa jedla si určite zlepšíte!

13. Urobte si 1 interaktívne cvičenie na stránke TV5Monde

Na stránke TV5Monde nájdete množstvo interaktívnych a bezplatných materiálov a cvičení na učenie francúzštiny. Urobte si tam každý deň jedno jediné cvičenie ku gramatike alebo téme, ktorej sa aktuálne venujete.

14. Zmeňte si jazyk v Nastaveniach na francúzštinu

V počítači, v mobile a v ďalších zariadeniach, na sociálnych sieťach a ostatných stránkach si nastavte ako hlavný jazyk francúzštinu. Vďaka tomu si, bez akejkoľvek námahy, osvojíte užitočné slovíčka ako éteindre, redémarrer, saisir le message, annuler, enregistrer, boîte de réception, mot de passe a mnoho ďalších.

15. Pozrite si 1 video na YouTube

Počas večere alebo raňajok si každý deň pozrite 1 video vo francúzštine. Či už vás zaujíma história, umenie, móda, varenie, určite existuje Francúz, ktorý o tom točí videá. Alebo si pozrite niečo zábavné na odreagovanie od najznámejších youtuberov Cypriena a Normana. S výberom vám tiež pomôže tento zoznam 350 frankofónnych YouTube kanálov rozdelených do 19 kultúrnych a vedeckých kategórií.

16. Okomentujte 1 príspevok na sociálnej sieti

Čo tak dať nejakým francúzskym stránkam „j’aime“? Začnite na sociálnych sieťach sledovať stránky o učení francúzštiny, francúzske médiá alebo francúzske osobnosti, hudobníkov či značky. A nehanbite sa stať aj aktívnym účastníkom diskusie a napíšte každý deň jeden komentár vo francúzštine!

17. Vypočujte si 1 kapitolu audioknihy

Niektoré audioknihy nájdete zdarma priamo na YouTube. Na stránke litteratureaudio.com si môžete vypočuť viac ako 6000 audiokníh nahovorených amatérmi. Pre fajnšmekrov je ale najlepšie zainvestovať a nakúpiť si audioknihy vo francúzštine napríklad cez Audiolib.

18. Pozrite si 1 TEDx video

Pozrite si každý deň 1 inšpiratívnu TEDx prednášku po francúzsky. Stačí do vyhľadávania na YouTube napísať „TEDx“ a za to názov ľubovoľného väčšieho francúzskeho mesta. Okrem Paris, môžete skúsiť naťukať napríklad: Lyon, Bordeaux, Rennes, Nantes, Clermont-Ferrand či Orléans.

19. Počas varenia opisujte, čo robíte

Aj keď asi nezvyknete počas prípravy nedeľného obeda opisovať postup, vo francúzštine to je užitočná aktivita. „J’épluche l’oignon. Je l’émince. Je mets du beurre dans le casserolle. J’y ajoute l’oignon et je le fait revenir …“ Naučíte sa výrazy, ktoré sa vám zídu, keď budete francúzskej kolegyni dávať recept na slovenské delikatesy.

20. Napíšte 1 správu nejakému Francúzovi

Dopisujte si každý deň s vašimi francúzskymi známymi alebo oslovte nejakého Francúza či Francúzku cez HelloTalk alebo Tandem. Za deň niekomu napíšte po francúzsky aspoň 1 správu a uvidíte, ako sa vaše písanie bude zlepšovať.

21. Počas obliekania si opakujte slovíčka

(zdroj: giphy.com)

Vždy keď sa budete obliekať, čo tak vymenovať všetko, čo sa na seba chystáte obliecť? „Aujourd’hui, je mets un pantalon bleu, un T-shirt blanc, …“ Možno vám tak bude obliekanie spočiatku trvať trochu dlhšie 😀 Ale vaša slovná zásoba týkajúca sa oblečenia bude na jedničku!

22. Pozrite si 1 epizódu seriálu alebo časť filmu

Francúzske seriály a filmy nájdete aj na Netflixe. Francúzske titulky sú tam samozrejmosťou (aj keď nejde o úplne presnú transkripciu hovoreného slova). Zo seriálov skúste napríklad Au service de la France, Dix pour cent alebo Lupin. A ak si zmeníte jazyk v profile na francúzštinu, budete si môcť pozrieť všetky nefrancúzske seriály a filmy s francúzskym dabingom! Ja som takto videla napríklad Gilmore Girls 😀 Ďalšie stránky a tipy k francúzskym filmom nájdete tu.

23. Urobte si 1 diktát

Ak si viete nájsť večer alebo ráno aspoň 15 minút času, čo tak si pripraviť pero a papier (prípadne klávesnicu a prsty)? Robenie diktátov vám zlepší posluch aj pravopis. Navyše napríklad La dictée d’Archibald je tak pekne spracovaný, že sa na písanie diktátu začnete tešiť.

24. Naučte sa 1 nové slovíčko vďaka Instagramu

Ak na Instagrame začnete sledovať účty týkajúce sa francúzštiny, môže sa z neho stať celkom užitočné miesto, kde sa každý deň niečo málo naučíte. Vyskúšajte napríklad A cup of French, L’Atelier Blabla, French words, Talk in French, French Sunny Side, Street French a okamžite objavíte aj množstvo ďalších.

25. Pustite si francúzske rádio

Čo tak občas počúvanie slovenského rádia nahradiť počúvaním toho francúzskeho? Pri varení, upratovaní, cestou do práce alebo keď si jednoducho chcete niečo pustiť len tak „do pozadia“. Skúste informačné rádiá ako France Culture, France Inter, RFI. Alebo si pustite hudobné Radio Nova alebo Nostalgie, zábavné Rire et chansons alebo mainstreamové NRJ či Fun Radio.

 26. Zapíšte si 1 vetu, ktorú ste sa počas dňa naučili

Máte už zošit, do ktorého si zbierate svoje obľúbené francúzske slovíčka či vety? Ak nie, určite si nejaký založte a píšte si tam každý deň napríklad jednu vetu, ktorú ste sa v ten deň naučili. Ktorú ste si napríklad všimli v knihe, článku, pesničke, počuli v podcaste, v rádiu alebo v seriáli. Nezabudnite sa potom k vašim vetám systematicky vracať, opakovať si ich a preskúšať sa z nich.

27. Rozprávajte sa so sebou v duchu po francúzsky

V momente ako si v duchu začnete čokoľvek bľabotať po slovensky, prepnite sa do francúzštiny. Najprv to ide ťažko, treba sa do toho trochu kopať, ale keď sa do toho dostanete a vytrváte, pôjde vám to každým dňom lepšie a lepšie a vaše vety budú čím ďalej tým lepšie. Nielen v duchu, ale aj nahlas.

28. Pri behaní počúvajte francúzsku hudbu

(zdroj: giphy.com)

Francúzska hudba, to nie sú len staré francúzske šansóny. Ak máte radi rap, soul, pop alebo rock, aj tieto žánre môžete počúvať vo francúzštine. Objavujte každý deň nové francúzske piesne na Spotify vďaka ich hotovým playlistom alebo oskúšajte môj vlastný playlist súčasnej frankofónnej hudby 🙂

29. Nalepte si 1 papierik so slovíčkom na niečo, čo máte na očiach

Na samolepiaci papierik si napíšte čokoľvek, čo si chcete zapamätať. Nalepte si ho na vec, ktorú denne používate alebo ktorú každý deň uvidíte. Keď si napríklad vždy pri umývaní zubov na zrkadle prečítate une brosse à dents, koncom týždňa už nad tým, ako sa povie zubná kefka, nebudete musieť vôbec premýšľať.

30. Čísla čítajte po francúzsky

Vždy, keď by ste si niečo v duchu počítali, čítali nejaké čísla, hovorili sumy či roky, prepnite sa do francúzštiny. Dobre sa to trénuje napríklad v obchode alebo na železničnej stanici, keď vám mešká vlak. Určite sa vám do toho nebude veľmi chcieť, ale nenechajte vyhrať vašu pohodlnosť. Bláznivé francúzske číslovky je nutné precvičovať vždy, keď sa dá.

31. Pozrite si 1 video na Facebooku

Videá na Facebooku sú krátke a majú takmer vždy aj francúzske titulky. Perfektná je napríklad FB stránka Ina.fr, ktorá ponúka rozhovory, relácie a koncerty z televízneho archívu, FB stránka relácie francúzsko-nemeckej televízie ARTE Karambolage je tiež super alebo skúste niekedy až dychvyrážajúce videá na FB stránke Brut. Videá na odreagovanie nájdete na stránkach ako Topito, Topito Comedy, J’ai Jamais Compris Pourquoi.

32. Píšte si nákupné zoznamy po francúzsky

(zdroj: guerissez.fr)

Zmeňte „chleba, cibuľu, zemiaky, banány, …“ na „pain, oignons, pommes de terres,  bananes, …“  a vždy, keď nejaké slovíčko vedieť nebudete, vyhľadajte si ho v slovníku, ale nikdy neprechádzajte späť do slovenčiny. A neskôr sa nebudete mať problém v obchode vo Francúzsku na čokoľvek spýtať. Všetky potraviny budete mať v malíčku!

33. Prečítajte si 1 nový príspevok na blogu o francúzštine

Existuje kvantum blogov o Francúzsku, Francúzoch a francúzštine. Prečítajte si každý deň jeden príspevok na niektorom z nich. Skúste napríklad Comme une Française, Français avec Pierre, Parlez-vous French či Nathalie FLE.

34. Pozrite si jedno video 1 jour 1 question

Animované videá 1 jour 1 question sú ideálnym zdrojom pre študentov francúzštiny, lebo sú určené pre francúzske deti. Pozrite si každý deň jedno takéto milé video a spoznajte odpovede na otázky francúzskych detí.

35. Prečítajte si 1 článok týkajúci sa vášho hobby

Hráte na nejakom hudobnom nástroji? Venujete sa nejakému športu? Baví vás šach alebo sa zaujímate o štrikovanie? Ak si budete gúgliť informácie o vašom hobby, skúste to po francúzsky! Narazíte na články a zdroje, ktoré budú skvelými materiálmi na učenie francúzštiny práve pre vás.

36. Navarte si podľa receptu vo francúzštine

(zdroj: giphy.com)

Keď budete hľadať na internete inšpiráciu čo uvariť alebo upiecť, skúste po ňu zájsť do Francúzska. Jednou z najznámejších stránok plných receptov je Marmiton. Alebo môžete skúsiť niektorý z francúzskych foodblogov.

37. Vypočujte si 1 reláciu na Radio Slovaquie Internationale

Vedeli ste o tom, že jedným z rozhlasových okruhov RTVS je Radio Slovakia International? Vo forme polhodinových magazínov si poslucháči vypočujú informácie o aktuálnom dianí na Slovensku v šiestich rôznych jazykoch. Vrátane francúzštiny. Na tejto stránke si každý deň pustite 1 diel aktualít vo francúzštine.

38. Vytvorte si 1 novú kartičku so slovíčkom/frázou

Bolo by používanie kartičiek na učenie slovíčok niečo pre vás? Z jednej strany si napíšte slovo po slovensky, z druhej po francúzsky (prípadne pridajte aj vetu, v ktorom je slovo použité). Kartičky si môžete ľubovoľne premiešať a pri preskúšavaní si ich rozdeliť do skupín podľa toho, ako dobre si slovíčka zapamätáte.

Ako tieto aktivity zapracovať do vášho dňa?

Teraz si už stačí vybrať z tohto množstva aktivít zopár tých, ktoré sa vám najviac páčia a zapracovať ich do vášho bežného dňa, aby sa francúzština čoskoro stala takou automatickou súčasťou vášho dňa ako je napríklad umývanie zubov. Ako na to?

1. Nastavte si latku čo najnižšie

Aj keď budete akokoľvek motivovaní, nastavte si vždy latku, čo najnižšie, aby ju nebolo ťažké prekonať.

Váš nový „francúzsky“ zvyk si sformulujte napríklad takto „Každý deň prečítam aspoň 1 stranu knihy.“ a nenastavujte si latku od začiatku príliš vysoko. Pretože ak si napríklad poviete, že chcete prečítať aspoň 10 strán, tak sa môže stať, že keď ich v jeden prečítate len 5, nebudete so sebou vôbec spokojní. Za to keď si latku nastavíte iba na 1 denne, tak takých 5 poteší. A čo myslíte, v ktorom prípade budete mať viac motivácie pokračovať?

2. Ku každej aktivite si „prilepte“ spúšťač

Rozhodnite sa, kedy sa danej aktivite budete venovať a „prilepte“ k nej spúšťač, aby ste nad tým nemuseli potom premýšľať.

Spúšťačom môže byť napríklad iná aktivita, ktorú robíte každý deň, napríklad umývanie zubov si spojte s počúvaním francúzskeho rádia alebo raňajkovanie s pozeraním TEDx prednášky. Vďaka tomu budú pre vás aj tieto „francúzske“ aktivity rovnako automatické ako umývanie zubov a raňajkovanie. Spúšťačom môže byť aj jednoduchá pripomienka. Napríklad si na nočný stolík položte učebnicu francúzštiny, tá vám vždy pred spaním pripomenie, čo by ste ešte mali urobiť.

3. Buďte pripravení

Vždy si všetko, ak sa dá, pripravte vopred, aby vás potom už nič nezdržovalo a nerozptyľovalo vašu pozornosť.

Keď príde na lámanie chleba, nemali by ste začať premýšľať, ktorý seriál si to vlastne chcete pozrieť, aké cvičenia budete robiť alebo ktoré rádio si pustíte. Ak tieto veci nebudete mať vybrané a pripravené vopred, ľahko sa stane, že vašu pozornosť zaujme niečo iné a francúzština sa zase raz presunie „na neskôr“.


Ktorú z aktivít skúsite zapracovať do vášho dňa?

A ak máte svoje vlastné obľúbené aktivity alebo materiály, s ktorými každý deň pracujete, podeľte sa v komentári! Všetky ďalšie tipy v komentároch potom doplním aj do článku.

Dávka francúzštiny emailom a ebook ako 🎁

Každý druhý piatok vám pošlem dávku francúzštiny s mojimi francúzskymi tipmi a novinkami na blogu. Po prihlásení vám ako darček pribalím ebook s mojimi 21 obľúbenými zdrojmi na vytvorenie francúzskeho sveta u vás doma ☕️

2 názory na “38 spôsobov, ako sa venovať francúzštine každý deň (aj keď nemáte čas)”

    1. Bonjour Marek, ďakujem pekne za záujem a dôveru! 😊 Pridala som Vás do mailing listu. Keď pribudne na blogu nový článok (dúfam, že čoskoro!), pristane Vám email v mailboxe. Bonne journée ! ☀️

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *