La petite optimiste

7 jednoduchých tipov na zlepšenie vašej francúzštiny

Rozhodnutie učiť sa francúzštinu alebo sa v nej zlepšiť často znamená len to, že sa rozhodneme prihlásiť na nejaký jazykový kurz. Nakúpime učebnice, nový zošit a potom len netrpezlivo čakáme, čo sa stane.

Žiaľ často sa nestane vôbec nič alebo ak aj áno, tak to prichádza veľmi pomaly a nenápadne. A to mám pritom veľmi rada jazykové kurzy! Nuž, ale ak si (tak ako ja kedysi) len v deň kurzu rýchlo zopakujete slovíčka a spravíte nejaké to cvičenie, tak žiadne zázraky nečakajte. A hlavne, nie je to: Vôbec. Žiadna. Sranda. Preto som si dovolila spísať 7 tipov, ako sa obklopiť francúzštinou a rozširovať si slovnú zásobu každý deň. Bezbolestne a tak, aby vás to snáď aj bavilo. Voilà!

1. Čítajte knihy

(zdroj: giphy.com)

Veruže tak. Čítajte, čítajte a čítajte. Knihy sú výborné na rozšírenie slovnej zásoby. A tiež dostanete „do oka“ to, ako zvyknú Francúzi ukladať slová vo vete. Môže sa však stať taká vec, poviem vám to na rovinu, tak ako to je – knihu možno nakoniec nedočítate do konca. Alebo ak áno, bude vám to trvať dlho predlho. Neberte si to osobne. Je nás takých viac. Aby ste tomu predišli, skúste nasledovné:

1) Autora si vyberajte starostlivo – najlepšie takého, ktorý nepíše príliš zložito. Ja odporúčam napríklad mojú obľúbenú francúzsku autorku Delphine de Vigan alebo populárnu Annu Gavalda. Môžete tiež skúsiť niečo, čo ste už čítali a máte radi, napríklad Harryho Pottera, Malého princa alebo nejakú knihu od Dana Browna. Flauberta, Balzaca a Maupassanta si radšej nechajte na neskôr.

2) Ak sa ešte necítite na originál, siahnite po zjednodušenej verzii a ak sa dá, popri čítaní knihu zároveň počúvajte.

3) Vytrvajte a dočítajte ju. Nevnímajte čítanie ako „učenie francúzštiny“ a neprekladajte si každé slovíčko, lebo inak hrozí, že vám to pôjde pomaly a čoskoro stratíte motiváciu.

4) Po dočítaní knihy, skúste opäť nejakú od toho istého autora. Už bude zvyknutí na slová, ktoré používa a na jeho spôsob vyjadrovania. Pôjde vám to rýchlejšie.

2. Sledujte francúzske médiá

Rozhovory, články, reportáže, správy, televízne relácie. Všetko sa dá dnes nájsť online. Bezplatne. Takže by bola hanba, ak by ste váš super rýchlostný internet nevyužili aj na zlepšovanie svojich jazykových schopností. Skúste začať pravidelne pozerať nejakú zaujímavú francúzsku reláciu o tematike, ktorá vás zaujíma, každý deň si vypočuť správy z francúzskeho rádia alebo si prečítajte nejaký článok či rozhovor. Zjednodušené rádiové alebo televízne vysielanie spravodajstva nájdete napríklad na RFI SAVOIRS alebo na Apprendre le français avec TV5 Monde. Alebo môžeže raz do týždňa skúsiť 7 jours sur la planète s francúzskymi titulkami 😉

3. Pozrite si francúzsky film alebo seriál

A s titulkami. Francúzskymi. Hneď, ako sa budete už z francúzštiny vedieť aspoň trochu vymotať, skúste k francúzskemu filmu namiesto českých či slovenských, francúzske titulky. Zo seriálov, odporúča Matthieu napríklad Kaamelott, komediálny seriál o každodenných starostiach kráľa Artuša. Ja odporúčam napríklad Dix pour cent, Plan cœur, Au service de la France alebo 7 vies de Léa, ktoré sú všetky dostupné na Netflixe. Čo sa týka filmov, môžete nájsť inšpiráciu napríklad v článku, v ktorom som vám predstavila 8 francúzskych filmov roku 2016, ktoré sa podľa mňa oplatí vidieť.

4. Spievajte si

Určite to poznáte. Celý deň sa nie a nie zbaviť nejakej otrepanej rádiovej pesničky. Je to tak, hudba výrazne stimuluje našu pamäť. Niekedy nás to hnevá, ale pri učení cudzieho jazyka, je to užitočná vec. Zistite si, o čom sa vo vašej obľúbenej piesni spieva a potom si spievajte. A spievajte a spievajte. Zlepšíte si výslovnosť a slovíčka si skutočne zapamätáte. Počúvanie hudby je naozaj jedna z vecí, ktorú nikdy nebudete vnímať ako skutočné učenie. A aj napriek tomu sa vždy niečo naučíte 😉 Na zlepšenie vášho posluchu odporúčam stránku Lyrics Training, kde do pesničiek dopĺňate chýbajúce slová.

 

5. Nájdite si svojho obľúbeného video blogera

Videoblogy sú krátke, vtipné a používa sa v nich bežný hovorový jazyk. Takže žiadne umelé dialógy ako v učebnici zo strednej školy, ale prirodzený jazyk, ktorý začujete aj na francúzskych uliciach. Jedinou ich nevýhodou je, že sa v nich hovorí prirýchlo a titulky k nim nezvyknú byť. Mojimi favoritmi sú momentálne Norman alebo Cyprien, ktorý máva k videám aj titulky v rôznych jazykoch.

 

6. Na sociálnych sieťach trávte čas efektívne

Keď už ste si opäť zabehli na Facebook, skúste tam čas stráviť aspoň o kúsok efektívnejšie. Poobzerajte sa po stránkach francúzskych spevákov, značiek, médií. Francúzština sa vám tak týmto nenúteným spôsobom dostane do každodennej pozornosti. Okrem toho, je takmer samozrejmosťou zmena jazyka v Nastaveniach na francúzštinu. Nielen na Facebooku, ale aj v počítači alebo telefóne 😉

7. Kombinujte a bavte sa

Ak sa už rozhodnete prečítať si knižku alebo pozrieť seriál, nerobte to preto, lebo sa teraz chystáte „učiť francúzštinu“. Bolo by fajn, aby vás to skutočne bavilo, pretože inak hrozí, že čoskoro stratíte motiváciu. Kombinujte rôzne veci, skúšajte, čo vás baví viac, čo menej. Navyše viac zdrojov vám ponúkne možnosť spoznať viac štýlov vyjadrovania a rôznorodejšiu slovnú zásobu.

(zdroj: tenor.co)

A skúste sa tej francúzštine skutočne venovať aspoň pár minút denne 😉


Máte nejaké skúsenosti s metódami, ktoré vám pri učení cudzieho jazyka pomohli, alebo naopak nepomohli? Budem sa tešiť, ak sa v komentári podelíte o svoje názory.

2 názory na “7 jednoduchých tipov na zlepšenie vašej francúzštiny”

    1. Bonjour Ľudmila, určite niečo viete, len to treba oprášiť a zapracovať francúzštinu do každodenného života, potom to ide! Budem držať palce 🙂

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *