La petite optimiste

8 nových francúzskych filmov, ktoré stoja za to

Kto z nás si občas rád nepozrie dobrý film? A čo tak si rovno pozrieť dobrý francúzsky film? Sledovanie filmov (alebo seriálov) v cudzom jazyku je totižto jeden z výborných spôsobov, ako si rozširovať slovnú zásobu, zlepšiť porozumenie a výslovnosť. A zároveň je to skvelá príležitosť spoznať bežné, hovorové výrazy, na ktoré v učebniciach francúzštiny určite nenarazíte.

Predtým, než začnete pozerať

Ešte predtým než sa do toho pustíte, mám pre vás pár základných tipov:

1. V prvom rade je film dobré samozrejme pozerať s francúzskymi titulkami. Svoje veľké výhody má však aj sledovanie bez tituliek, pretože ste tým pádom oveľa viac nútení maximálne sa sústrediť na všetko, čo počujete.

2. Ak niečomu nebudete rozumieť, nebojte sa film pretočiť a pozrieť si jednu scénu aj viackrát.

3. Ak zachytíte nejaké nové zaujímavé slovíčko, poznačte si ho a po dopozeraní vyhľadajte jeho význam. A najlepšie je, ak si ho zapíšete v konkrétnej vete alebo slovnom spojení, v ktorom bolo použité. Aby ste si ho jednak lepšie zapamätali, ale hlavne lepšie vedeli použiť neskôr sami.

Kde si filmy môžete pozrieť

Na Netflixe nájdete dostupných dosť francúzskych filmov a seriálov a pri zmene jazyka vo svojom profile si viete dokonca aj iné zahraničné (napríklad americké) seriály a filmy pozrieť nadabované do francúzštiny (a s francúzskymi / anglickými titulkami). Tiež sa môžete tešiť na marcový Týždeň francúzskeho filmu, kedy sa veľa nových francúzskych filmov bude premietať v slovenských kinách.

Okrem toho samozrejme na internete natrafíte na všelijaké stránky, kde si môžete filmy pozrieť online a zadarmo. Za tie ruku do ohňa nedávam, ale ak máte počítač chránený dobrým antivírusovým programom (a nebudete klikať na nič, čo vám odniekiaľ samé vyskočí), môžete skúsiť tieto stránky: StreamComplet (francúzske filmy + filmy nadabované do francúzštiny, bez tituliek), Solarmovie (francúzske filmy s anglickými titulkami), FilmFra.com (francúzske filmy s francúzskymi titulkami, ktoré ale nie vždy úplne sedia 😄).


Tak a tu je konečne 8 francúzskych filmov roku 2016, ktoré sa podľa mňa oplatí vidieť:

8. L’avenir

Žáner: dráma
Hodnotenie: CSFD 65%, IMDb 7,2
Francúzština: vhodné pre pokročilých

Učiteľke filozofie Nathalie manžel oznámi, že ju opúšťa kvôli inej žene. Nathalie sa zoznamuje s touto novou situáciou plnou neistoty a samoty, ktorá jej ale prináša aj slobodu. Zaujímavý film, ktorý tak nejak nikde nezačína a nikde nekončí. Ponúka však veľa pekných záberov na Alpy a Bretónsko, ktoré sú sprevádzané výborne zvolenou hudbou.

7. L’homme à la hauteur

Žáner: romantická komédia
Hodnotenie: CSFD 77%, IMDb 6,3
Francúzština: skôr pre pokročilých

Krásna Diane sa zoznámi s vtipným, šarmantným a bohatým Alexandrom. Ktorý však meria len 136 cm. Klasická („americká“) romantická komédia, ktorá svojím dejom asi ničím úplne nevybočuje a neprekvapuje. Na druhej strane je to však veľmi príjemne pozerateľná a (miestami) zábavná oddychovka.

6. Marseille

Žáner: komédia
Hodnotenie: CSFD -, IMDb 4,8
Francúzština: občas špecifická výslovnosť a slang, skôr pre pokročilých

Paolo sa po 25 rokoch vracia na naliehanie svojho brata do Marseille. Počas svojho pobytu si spomína na to, prečo má toto mesto tak rád. Vďaka tomuto filmu spoznáte Marseille a nazriete do života obyčajných prostých obyvateľov tohto mesta. Rodinný film, ktorý síce asi nič úplne nové neprináša, ale za to sa naň veľmi príjemne díva.

5. Elle

Žáner: thriller, dráma
Hodnotenie: CSFD 73%, IMDb 7,3
Francúzština: vhodné aj pre začiatočníkov, neobsahuje príliš dlhé dialógy

Hlavnú hrdinku Michèle v jej vlastnom dome napadne neznámy muž. Jej chladnosť, odmeranosť a cynickosť však v divákovi nevyvolá súcit, ale skôr zvedavosť, ako sa s touto situáciou vysporiada. A či sa jej podarí násilníka vypátrať. Film je plný prekvapivých a surových momentov, svojských postáv, ale aj humorného podtónu, ktorý celú situáciu odľahčuje.

4. L’économie du couple

Žáner: dráma
Hodnotenie: CSFD 73%, IMDb 6,8
Francúzština: každodenné dialógy a situácie, vhodné aj pre začiatočníkov

Veľmi autentický a minimalistický film, ktorý vám umožní nazrieť do života jednej francúzskej rodiny. Rodiny, ktorá už spolu nevie fungovať tak, ako predtým. Film využíva málo priestoru a málo postáv, vďaka čomu posilňuje dusivú atmosféru medzi partnermi. Počas bežných každodenných situácií postupne spoznávame pohľad každého z nich a zisťujeme, čo ich rozdeľuje.

3. Chocolat

Žáner: životopisná dráma
Hodnotenie: CSFD 69%, IMDb 7,1
Francúzština: vhodné skôr pre pokročilých

Omar Sy, ktorého určite poznáte z filmu Nedotknuteľní sa zhostil hlavnej úlohy tohto životopisného filmu o prvom francúzskom klaunovi čiernej pleti. Spolu so svojím kolegom si ako duo Footit et Chocolat podmanili na začiatku 20. storočia celý Paríž. Film výborne vykresľuje smutno-veselý svet cirkusu, silné priateľstvo dvoch odlišných ľudí a postupnú premenu hlavnej postavy.

2. Ma vie de courgette

Žáner: animovaný, rodinný
Hodnotenie: CSFD 86%, IMDb 8
Francúzština: vhodné aj pre začiatočníkov

Príbeh 9-ročného chlapca, ktorý sa po maminej smrti ocitne v detskom domove. Courgette (Tekvička), ako ho prezývajú, sa snaží nájsť v tomto novom a nie veľmi prijateľskom prostredí svoje miesto. Oceňovaný a krásne spracovaný animovaný film o priateľstve.

1. Divines

Žáner: dráma
Hodnotenie: CSFD 84%, IMDb 7,5
Francúzština: veľké množstvo slangových výrazov a nadávok, vhodné pre pokročilých

Veľmi silný film, ktorý ma prekvapoval a šokoval od začiatku až do konca. Päťnásťročná Dounia žije v rómskom slume na predmestí Paríža, je drzá a zvedavá. Spolu so svojou najlepšou kamarátkou sníva o bohatstve a luxuse a spraví všetko, aby svoj cieľ dosiahla. Film ponúka nielen vyspelý a nekompromisný pohľad do parížskeho ghetta, ale zobrazuje aj silné priateľstvo a lásku. Ide pritom o debut mladej režisérky. Zaujímavosťou tiež je, že hlavnú postavu hrá jej vlastná sestra.

Ešte som nespomenula

Ak by ste chceli ešte viac, tak medzi moje ďalšie tipy by patrili napríklad thriller z ulíc Paríža Nocturama, kanadská dráma Xaviera Dolana Juste la fin du monde, romantická dráma Mal de pierres alebo komédia Adopte un veuf.


Tak verím, že vám tento článok ponúkol dostatok inšpirácie a že si v najbližšej dobe pozriete nejaký francúzsky film. A zároveň sa tým takto nenápadne a príjemne povenujete aj francúzštine 😉

Dávka francúzštiny emailom a ebook ako 🎁

Každý druhý piatok vám pošlem dávku francúzštiny s mojimi francúzskymi tipmi a novinkami na blogu. Po prihlásení vám ako darček pribalím ebook s mojimi 21 obľúbenými zdrojmi na vytvorenie francúzskeho sveta u vás doma ☕️

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *