La petite optimiste

Čo by ste si tento rok nemali nechať ujsť počas Mesiaca Frankofónie?

Rok ubehol ako voda a opäť tu nejakým zázrakom máme marec.

Marec, ten mesiac, kedy vám každý rok pripomínam, že to nie je len …

… vhodný čas na prečítanie nejakej knižky,

… prvý jarný mesiac,

… čas, kedy sa slávi veľký írsky sviatok piva,

… priezvisko známeho slovenského blogera,

ale že tento mesiac má pre nás, milovníkov francúzštiny, špeciálne miesto v našich srdciach aj z úplne iného dôvodu:

Je to predsa MESIAC FRANKOFÓNIE.

Zdroj: giphy.com

Čo v preklade znamená množstvo podujatí spojených s francúzskou kultúrou a taká tá pekná atmosféra, keď ste súčasťou komunity ľudí, ktorí rovnako ako vy, zbožňujú francúzštinu.

A rovnako ako vy z nej majú občas vrásky na čele.

Marec jednoducho nenechá žiadneho francúzštinára chladným.

Vlastne nenechá chladným nikoho v celom frankofónnom svete.

Práve vo frankofónnych krajinách, všetci frankofóni a frankofili každoročne v marci oslavujú Mesiac Frankofónie, Týždeň Frankofónie alebo aspoň Medzinárodný deň Frankofónie (20. marca).

A keďže aj my na Slovensku medzi takéto krajiny patríme, budú nám aj tento rok, vďaka francúzskym inštitúciám, počas celého marca dopriané dávky francúzskej kultúry vo viacerých mestách Slovenska.

Aby ste to s rozhodovaním nemali ťažké, mám pre vás rovno zopár tipov:

1. Filmový festival Crème de la crème

Tak ako po minulé roky, aj tento rok sa všetci fanúšikovia francúzskych filmov môžu tešiť na svoju každoročnú filmovú „dávku“ vďaka festivalu Crème de la crème. Ponuka je naozaj pestrá: od komédií, cez drámy, krimi, životopisné filmy až po animované rozprávky.

Začnem pre mňa osobne tým najlepším z tohtoročnej festivalovej ponuky – filmom La promesse de l’aube (Prísľub úsvitu). Ak ste si ho nestihli pozrieť počas festivalu minulý rok, všetkými desiatimi vám odporúčam urobiť tak tento rok. Dozviete sa aký jedinečný život mal významný francúzsky spisovateľ Romain Gary a aký bláznivý bol jeho vzťah s matkou (ktorú si zahrala Charlotte Gainsbourg). Okrem tohto filmu, vás na festivale čakajú aj ďalšie dva životopisné filmy: zaujímavý Le Redoutable (Obávaný) o režisérovi Jean-Luc Godardovi alebo Gauguin – Voyage de Tahiti (Gauguin) s fantastickým Vincentom Casselom v hlavnej úlohe.

Veľkým festivalovým lákadlom bude určite aj premiérový film La Prière (Modlitba), v ktorom mladý Thomas bojuje so svojou drogovou závislosťou v katolíckom rehabilitačnom centre vo francúzskych Alpách. Film o závislosti, hľadaní sily začať nový život, o viere a láske. A navyše, Anthony Bajon v hlavnej úlohe si za svoj herecký výkon z Berlinale odniesol Strieborného medveďa.

To, že Francúzi vedia točiť komédie si budete môcť tento rok overiť hneď niekoľkokrát. Napríklad pri sledovaní novej romantickej komédie L’homme fidèle (Verní neverní), v hlavných úlohách sa predstavia samotný režisér filmu Louis Garrel a jeho manželka Laetitia Casta. Komédiami, na ktorých sa poriadne zasmejete budú určite Le sens de la fête (Kým nás svadba nerozdelí) o tom, čo všetko môže dopadnúť zle pri organizovaní obrovskej svadby alebo bláznivá komédia Cherchez la femme (Niekto to rád zahalené), ktorá bola minulý rok najobľúbenejším filmom festivalu.

Milovníci animovaných filmov si nesmú tento rok nechať ujsť čarovný film Dilili à Paris (Dilili v Paríži), za ktorým stojí uznávaný francúzsky animátor Michel Ocelot. Cez dobrodružstvá hlavnej hrdinky, sa poprechádzate Parížom v dobe Belle Époque a spolu s Dilili sa zoznámite napríklad s Marie Curie, Picassom, Monetom či Proustom.

V trochu inom Paríži sa ocitnete počas sledovania filmu L’affaire SK1 (Prípad SK1), na ktorom si prídu určite na svoje všetci milovníci kvalitného krimi. A na záver treba ešte spomenúť premiérovú vojnovú drámu Les Filles du Soleil (Bojovníčky slnka), ktorá bola nominovaná na Zlatú palmu na festivale v Cannes.

Kedy? od stredy 6. marca do utorka 12. marca (v menších mestách do konca marca)
Kde? Bratislava, Košice, Žilina, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Nitra, Trenčín, Martin, Poprad, Nové Zámky, Spišská Nová ves, Liptovský Mikuláš, Piešťany, Ružomberok, Dubnica nad Váhom, Nové Mesto nad Váhom, Sereď, Kremnica, Lučenec, Prievidza, Prešov, Trnava, Modra, Pezinok
Cena? väčšinou 4€ / film
Viac info? cremedelacreme.filmeurope.eu, podujatie na Facebooku: Crème de la Crème 6 v Bratislave

2. Koncerty francúzskej hudby

Spevák Charles-Baptiste

Na konci marca nás príde do Bratislavy roztancovať mladý francúzsky spevák Charles-Baptiste. Zaujmú nielen jeho kučery a veľké okuliare, ale aj jeho originálne a charizmatické pesničky v štýle popu a francúzskeho šansónu.

Kedy? piatok 29.3. o 20:00 (BA)
Kde? Berlinka, Bratislava
Cena? zdarma
Viac info? Podujate na Facebooku: Koncert – Concert | Charles-Baptiste

Klavirista Maxime Zecchini

Ak ste skôr fanúšikmi klasickej hudby, určite si prídete na svoje na koncerte francúzskeho klaviristu a skladateľa Maxima Zecchiniho, ktorý už svoje klavírne majstrovstvo predviedol vo viac ako štyridsiatich krajinách celého sveta. V Bratislave predstaví „Koncert pre ľavú ruku“. Tento koncert bol venovaný rakúskemu klaviristovi Paulovi Wittgensteinovi, ktorý počas Prvej svetovej vojny prišiel o svoju pravú ruku.

Kedy? utorok 12.3. (Banská Bystrica), streda 13.3. (Košice), štvrtok 14.3. (Bratislava)
Kde? Banská Bystrica (Robotnícky dom), Košice (Východoslovenská galéria), Bratislava (Mirbachov palác)
Cena? 1€/2€ (Banská Bystrica), 3/5€ (Košice), zdarma (Bratislava)
Viac info? Podujatia na Facebooku: Bratislava, Košice

Francúzsky hudobný večer

Príďte podporiť talentované dievčatá a finalistky súťaže Spievam po francúzsky Viktóriu Maďarovú a Radku Pivarčekovú na francúzsky hudobný večer v Banskej Bystrici, na ktorom vám zaspievajú nielen francúzske piesne.

Kedy? štvrtok 7. marca o 20:00
Kde? U Francúza – Jazz klub 12, Banská Bystrica
Cena? zdarma
Viac info? Podujatie na Facebooku: FrancoFun vol.10 : Vika&Radka

Frankofónna párty

Pre všetkých, ktorí si chcú poriadne zatancovať na dobré francúzske pesničky a sú z okolia Košíc, bude ako ušitá Frankofónna párty

Kedy? piatok 29. marca o 21:00
Kde? Retro Cult Club, Košice
Cena? 3€
Viac info? Podujatie na Facebooku: Frankofónna párty

3. Spoločenské hry po francúzsky

Ak vás bavia spoločenské hry po slovensky, čo tak to skúsiť aj po francúzsky? Okrem toho, že sa zahráte a zabavíte, naučíte sa pritom aj nejaké to nové francúzske slovíčko a spoznáte určite aj veľa sympatických francúzštinárov.

Kedy? pondelok 11.3. (BA),  streda 20.3. (BB), utorok 26.3. (KE)
Kde? BA (Francúzsky inštitút), BB (U Francúza – Jazz klub 12), KE (Francúzska aliancia Košice)
Cena? zdarma
Viac info? Bratislava, Banská Bystrica

4. Francúzska kuchyňa

Kurz pečenia francúzskych makróniek

Čo tak sa počas mesiaca Frankofónie naučiť piecť francúzske makrónky? Francúzska pekáreň a cukráreň Boulanger&Patissiere pre vás v Bratislave pripraví kulinársky workshop (v angličtine), vďaka ktorému zvládne prípravu francúzskych makróniek aj úplny začiatočník. Ak by vám nevyhovoval tento termín, cukráreň organizuje tento kurz pravidelne aj v iných termínoch a tiež má v ponuke mnoho iných sladkých kurzov.

Kedy? sobota 23. marca od 9:00 do približne 12-13:00
Kde? Boulanger&Patissiere, Bratislava
Cena? 45€ (na kurze bude max. 8 ľudí)
Viac info? Podujatie na Facebooku: French Macaron Course

Goût de France | Chuť Francúzska

21. marca môžete oslavu francúzskej kuchyne spojiť s oslavou prvého jarného dňa. Práve vtedy totiž  už po piaty raz bude prebiehať celosvetový gastronomický ošiaľ s názvom Goût de France. Tohtoročnou témou je región Provensálska a jeho recepty. Minulý rok sa do projektu zapojilo 3 500 reštaurácií z celého sveta (z toho 11 zo Slovenska), ktoré sa rozhodli v tento deň všetkým gurmánom ponúknuť večeru « à la française ». Uvidíme, koľko sa ich zapojí tento rok!

Kedy? štvrtok 21. marca
Viac info? sk.ambafrance.org/Gout-de-France-Good-France-21-marec-2019

To ale v žiadnom prípade nie je všetko, čo vás čaká počas Mesiaca Frankofónie, môžete sa tešiť aj na množstvo zaujímavých výstav, diskusií a francúzskych večerov. Poriadne si popozerajte programy jednotlivých miest a som si istá, že vám niečo padne do oka. Užite si tento mesiac určený pre všetkých nadšencov francúzskeho jazyka a kultúry! 🙂


Zdroje:
Institut Français de la Slovaquie

Dávka francúzštiny emailom a ebook ako 🎁

Každý druhý piatok vám pošlem dávku francúzštiny s mojimi francúzskymi tipmi a novinkami na blogu. Po prihlásení vám ako darček pribalím ebook s mojimi 21 obľúbenými zdrojmi na vytvorenie francúzskeho sveta u vás doma ☕️

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *