La petite optimiste

Čo nás čaká počas Mesiaca Frankofónie 2018?

Keď sa povie marec, možno začnete premýšľať nad tým, …

… že by sa patrilo prečítať nejakú knižku, veď je to predsa mesiac knihy,

… že si hádam čoskoro nebudete musieť obliekať 7 vrstiev oblečenia,

… že sa pomaly ale isto blíži Veľká noc,

… že 8. marca netreba zabudnúť na nás, ženy.

Prípadne vám napadne Samo Marec.

Nuž, fantázii sa medze nekladú.

Pre nás, milovníkov francúzštiny, má tento mesiac špeciálne miesto v našich srdciach z úplne iného dôvodu:

Je to MESIAC FRANKOFÓNIE.

Zdroj: reactiongifs.com

Čo v preklade znamená množstvo podujatí spojených s francúzskou kultúrou všade po svete a taká tá pekná atmosféra, keď ste súčasťou komunity ľudí, ktorí rovnako ako vy, zbožňujú francúzštinu.

A rovnako ako vy z nej majú občas vrásky na čele.

Marec jednoducho nenechá žiadneho francúzštinára chladným.


Čo je to vlastne frankofónia?

Slovíčko « la francophonie » prvýkrát uzrelo svetlo sveta na konci 19.storočia, keď ho jeden francúzsky geograf  použil na označenie « tous ceux qui sont ou semblent être destinés à rester ou à devenir participants de notre langue » (všetkých, ktorí sú alebo sa zdajú byť určení na to, aby zostali alebo sa stali účastníkmi nášho jazyka).

Tak nejak to je s týmto pojmom v podstate až dodnes. Až na to, že sa začalo rozlišovať medzi frankofóniou a Frankofóniou. To prvé zahŕňa všetkých ľudí, ktorí každodenne používajú francúzštinu. Pri tom druhom zase budete hovoriť o všetkých vládnych a mimovládnych organizáciach, ktoré sa venujú francúzštine a šíreniu francúzskej kultúry. A aby toho nebolo málo, existuje aj film s názvom Frankofónia.

Kde všade sa hovorí po francúzsky?

V rôznych krajinách francúzština zohráva rôznu rolu. Môže byť materinským, jediným úradným jazykom, jedným z úradných jazykov alebo jazykom menšiny. Úradným jazykom je francúzština až v 29 krajinách sveta, konkrétne v týchto:

Francúzsko, Belgicko, Švajčiarsko, Luxembursko, Monako, Kanada, Madagaskar, Kongo, Kamerun, Pobrežie slonoviny, Burkina Faso, Niger, Senegal, Mali, Rwanda, Guinea, Čad, Haiti, Burundi, Benin, Togo, Stredoafrická republika, Konžská demokratická republika, Gabon, Komory, Rovníková Guinea, Džibutsko, Vanuatu a Seychely.

Tradá.

A takto to vyzerá na mape:

Zdroj: fr.wikipedia.org

Ktoré sú to frankofónne krajiny?

Frankofónny svet ale nepredstavujú len krajiny, v ktorých je francúzština úradným jazykom. Sú to aj ďalšie štáty, ktoré majú rovnaké hodnoty ako kultúrna rozmanitosť či demokratická vláda a okrem toho majú tiež pekný vzťah k francúzskemu jazyku a kultúre.

Často v nich zohráva francúzština veľkú úlohu v rámci oblasti kultúry či školstva. Všetky frankofónne krajiny spája L’Organisation internationale de la Francophonie (Medzinárodná organizácia Frankofónie), do ktorej patrí 58 členských a 26 pozorovateľských štátov (vrátane Slovenska, Česka či Maďarska). Počet ľudí hovoriacich po francúzsky sa odhaduje na 284 miliónov, vďaka čomu je francúzština 5. najpoužívanejším jazykom sveta.

Zdroj: francophonie.org

A práve v týchto krajinách všetci frankofóni a frankofili v marci oslavujú Mesiac Frankofónie, Týždeň Frankofónie alebo aspoň Medzinárodný deň Frankofónie, 20. marca.

Čo nás čaká na Slovensku?

Slováci ľúbia francúzštinu veľmi. Preto sú nám, vďaka našim francúzskym inštitúciám, dopriané dávky francúzskej kultúry počas celého mesiaca. Tento rok na približne 60 podujatiach.

Zdroj: giphy.com

Viac o tom čo, kde, kedy a ako sa dočítate v programoch jednotlivých miest: BratislavaKošiceBanská Bystrica a Nitra. Aby ste to s rozhodovaním nemali také ťažké a aby ste Francúzsko ochutnali naozaj z každej strany, pripravila som si pre vás nejaké tipy – rozdelené do štyroch veľkých kategórií:

1. FRANCÚZSKE FILMY

Crème de la crème

Kedy? od štvrtka 22.3. do stredy 28.3.

Kde? Bratislava, Košice, Žilina, Banská Bystrica, Nitra, Trenčín, Martin, Poprad, Nové Zámky, Spišská Nová ves, Liptovský Mikuláš, Piešťany, Ružomberok, Dubnica nad Váhom, Nové Mesto nad Váhom, Sereď, Kremnica, Lučenec, Prievidza, Prešov, Trnava

Cena? väčšinou 3€ / film

Filmový festival Crème de la Crème už po piaty raz do našich kín prinesie závan súčasnej francúzskej kinematografie. Veľké zastúpenie majú tento rok životopisné filmy, budete môcť nazrieť napríklad do života Paula GauginaAugusta Rodina, Jacquea Cousteaua či spisovateľa Romaina Garyho.

Práve film o poslednom menovanom, spisovateľovi, ktorý ako jediný získal literárnu cenu Goncourt dvakrát, patrí medzi ťaháky festivalu. La promesse de l’aube je natočený podľa spisovateľovho autobiografického románu a opisuje jeho jedinečný život a vzťah s matkou, ktorú si zahrala Charlotte Gainsbourg.

Najväčším lákadlom festivalu je ale dráma 120 battements par minute o skupine aktivistov bojujúcich na začiatku 90. rokov proti epidémii AIDS a proti všeobecnej ľahostajnosti v spoločnosti. Film získal veľkú cenu poroty na Festivale v Cannes a stal sa najoceňovanejším na odovzdávaní filmovej ceny César.

Čarovný a nevšedný film Lumière ! L’aventure commence bude stáť tiež určite za to. Pozostáva zo 108 krátkych filmov bratov Lumièrovcov, ktoré sú rozdelené do tematických blokov a komentované filmových historikom. A keď budete mať náladu na niečo veselešie, tak Omar Sy vás rozosmeje v príjemnej rodinnej komédii Demain tout commence.

A ak sa vám nechce čakať na Crème de la crème, môžete si ísť už 8. marca pozrieť v Bratislave výborný kanadský film Mommy.

2. FRANCÚZSKA HUDBA

Koncert „Debussy 100“

Kedy? piatok 16.3. o 18:00

Kde?  Pálffyho palác

Cena? vstupné dobrovoľné

Na konci marca uplynie presne sto rokov od smrti veľkého francúzskeho skladateľa Clauda Debussyho. Pri tejto príležitosti vzdajú umelci skladateľovi hold a zahrajú jeho skladby.

Šarivary

Kedy? štvrtok 15.3. (BA), piatok 16.3. (BB), sobota 17.3. (BS)

Kde? Bratislava (Komunitné centrum Bystro), Banská Bystrica (Záhrada – Centrum nezávislej kultúry), Banská Štiavnica (Art Café)

Francúzsko-americko-slovenské trio Šarivary spája francúzske šansóny, jazz aj world music. Originálne zoskupenie, ktoré vás svojím rôznorodým repertoárom bude prekvapovať a určite vám spríjemní večer. V Banskej Bystrici si okrem tohto tria budete môcť vypočuť banskobystrickú skupinu Friandises.

Frankofónna párty | Fête francophone

Kedy? sobota 17.3. o 20:00

Kde? Bratislava (V-klub), Košice (Retro Cult Club)

Cena? vstup voľný (BA), 3€ (KE)

Ak si doma stále púšťate francúzske pesničky a radi by ste si na ne aj poriadne zatancovali, je pre vás ako ušitý Fête francophone. V Bratislave tento fête navyše výrazne spríjemnia fámozne palacinky od Chez Amelie.

Les Slashers

Kedy? sobota 24.3. o 19:00

Kde? Košice (Tabačka Kulturfabrik)

Cena? 3€ / 5€

Keď som pri skupine Šarivary spomínala rôznorodosť, tak potom netuším ako opísať Les Slashers. V hudbe tejto deväťčlennej maďarsko-francúzskej zostavy budete počuť jazz, funk, salsu, francúzsky šansón či ska. A spievať sa bude nielen vo francúzštine, ale aj angličtine, portugalčine alebo maďarčine!

3. FRANCÚZSKA KUCHYŇA

Víno a zem | Vin & Terroir

Kedy? štvrtok 15.3. od 18:00 do 21:00

Kde? Bratislava, vinotéka La Vie en Rose

Cena? 30 €, rezervácia: info@lavieenrose.sk

Francúzska kuchyňa je jedna z najdôležitejších súčastí francúzskej kultúry. Som si istá, že by mi to potvrdil každý Francúz. Už som spomínala palacinky, ale to nie je všetko, čo francúzska kuchyňa ponúka. Počas Vin & Terroir vám do pohára nalejú kvalitné francúzske víno, šampanské a na tanier vám naservírujú francúzske dobroty.

Goût de France

Kedy? streda 21.3.

Kde? Bratislava, Košice, Nitra, Poprad, Kežmarok, Zvolen, Banská Štiavnica, Modra, Lozorno, Mojmírovce

21. marca môžete oslavu francúzskej kuchyne spojiť s oslavou prvého jarného dňa. Práve vtedy totiž prebieha celosvetový gastronomický ošiaľ s názvom Goût de France. Viac ako 3 000 šéfkuchárov z celého sveta sa rozhodlo dopriať nám v tento deň špičkové francúzske jedlá. Na Slovensku sa do projektu zapojilo 11 reštaurácií. Bon appétit !

Zdroj: france.fr

4. FRANCÚZSKE KNIHY

O knižných srdcovkách pri káve | Café-Bouquins autour de lectures « coups de cœur »

Kedy? pondelok 12.3. o 10:00

Kde? Bratislava, Francúzsky inštitút

Cena? vstup voľný, rezervácia na cafe-bouquins@institutfrancais.sk

Čítanie kníh vo francúzštine je jeden zo skvelých spôsobov, ako si rozširovať slovnú zásobu a dostať tiež nenápadne do oka, ako Francúzi ukladajú slová vo vete. Ak sa ale o knižkách aj diskutuje, je to aj skvelý spôsob na precvičenie rozprávania a načerpanie novej inšpirácie na ďalšie čítanie!

Knihu za knihu | Troc-bouquins

Kedy? utorok 20.3. od 12:00 do 18:00

Kde? Bratislava, Francúzsky inštitút

Cena? vstup voľný

Keďže francúzskych knižiek nie je nikdy dosť, treba ísť pozrieť aj na podujatie Troc-bouquins. Prídete, posuniete niekomu knižku, ktorú ste už prečítali a zároveň si domov odnesiete nejaký pekný knižný úlovok aj pre seba.


To ale v žiadnom prípade nie je všetko, čo vás čaká počas Mesiaca Frankofónie. Popozerajte si program v Bratislave, KošiciachBanskej Bystrici a Nitre a užite si tento mesiac určený pre všetkých nadšencov francúzskeho jazyka a kultúry.

Budem sa tešiť, ak sa v komentári podelíte o podujatia, na ktoré sa chystáte 🙂


PS: Počuli ste o projekte Mon idée pour le français?

Spustila ho francúzska vláda na konci januára s cieľom zhromažďovať návrhy z celého sveta na zlepšenie francúzštiny. Prezident Emmanuel Macron tak chce trošku oprášiť imidž frankofónie a 20. marca predstaviť veľký plán rozvoja francúzskeho jazyka. A zapojiť sa samozrejme môžete aj vy. Máte nejakú idée pour le français ? 😉


Zdroje:
Institut Français de la Slovaquie
Organisation Internationale de la Francophonie

Dávka francúzštiny emailom a ebook ako 🎁

Každý druhý piatok vám pošlem dávku francúzštiny s mojimi francúzskymi tipmi a novinkami na blogu. Po prihlásení vám ako darček pribalím ebook s mojimi 21 obľúbenými zdrojmi na vytvorenie francúzskeho sveta u vás doma ☕️

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *