La petite optimiste

Môj obľúbený playlist súčasnej francúzskej hudby

Musím sa vám s niečím zdôveriť.

S niečím, o čom sa mi ťažko hovorí. S narastajúcim vekom si ale uvedomujem, že už nemá zmysel čokoľvek skrývať a treba ísť s pravdou von:

Veľa frankofilov, vrátane mňa, trpí vážnou závislosťou.

Závislosťou, ktorou je potom kvôli nám postihnutá aj celá naša rodina, kamaráti a známi.

Závislosťou, ktorá nám neraz komplikuje nadväzovanie nových vzťahov.

Závislosťou na francúzskych pesničkách.

Začína to ich nenápadným občasným počúvaním. Postupne čas venovaný tejto aktivite narastá. Neskôr sa pristihneme, že tým trávime aj niekoľko hodín v kuse. V ďalšom štádiu si nastavujeme francúzske pesničky ako zvonenie prichádzajúceho hovoru, sms správy či budíka. Samozrejmosťou je striehnutie po každom frankofónnom koncerte v našom okolí.

A nakoniec prichádza to najhoršie.

Začneme si po francúzsky aj spievať.

Zdroj: giphy.com

A vtedy príde v mnohých prípadoch bod zlomu.

Jednak prídeme aj o posledných kamarátov, ale je to tiež moment, kedy si veľa frankofilov uvedomí, že už nechce len počúvať a napodobňovať zvuky, ktorým nerozumie.

A rozhodnú sa začať učiť po francúzsky. Áno, často sa z nás študenti francúzštiny stávajú práve vďaka francúzskej hudbe. A našej závislosti na nej. Chceme rozumieť, o čom sa v pesničkách spieva. Chceme si vedieť zaspievať niečo z plných síl aj sami.

Nebojte sa, nechcem vás (ani seba) z tejto závislosti vyliečiť.

Chcem len, aby ste ju začali viac vedome využívať vo svoj prospech. Pretože správne počúvanie francúzskych pesničiek vám môže pomôcť rýchlejšie napredovať vo francúzštine. Nejaká tá melódia, rytmus a opakovanie pomáha dlhšie udržať veci v hlave. Vďaka počúvaniu hudby si tak lepšie zapamätáte nové francúzske slovíčka a gramatické pravidlá, okrem toho si tiež zlepšíte výslovnosť a dozviete sa veľa o francúzskej kultúre.

Ako počúvať francúzsku hudbu

Čo ale máte teda presne robiť s tými francúzskymi pesničkami, aby ste sa pritom čo najviac naučili?

1. Počúvajte so zatvorenými očami

Zdroj: giphy.com

Keď objavíte nejakú sympatickú pesničku nehľadajte si hneď jej text, skúste sa najprv pozorne započúvať. Vôbec pritom nevadí, ak toho ešte veľa nebudete rozumieť. Ide predovšetkým o snahu zachytiť jednotlivé francúzske slovíčka a o tréning vašich uší. Veď v bežnom živote tiež nedostanete do ruky prepis toho, čo vám bude hovoriť pani predavačka v obchode.

2. Čítajte a počúvajte

Keďže po prvom vypočutí pesničky sa môže stať, že nebudete mať poňatia, o čom sa v nej spieva, môžete prejsť k druhému kroku – zobrať do ruky text a popri počúvaní si ho čítať. Je to tiež skvelý spôsob, ako si zlepšovať francúzsku výslovnosť.

3. Preložte si slovíčka a študujte gramatiku

Zdroj: giphy.com

Keď už máte pesničku trochu napočúvanú je na rade ďalšia, trochu menej zábavná, časť. Preskúmať text poctivo od hlavy po päty, preštudovať gramatické tvary a komplikované slovíčka. A predovšetkým si ich nezabudnite prepísať do vášho zošita, obľúbenej aplikácie (ako Anki) či na vaše papierové kartičky. Aby ste sa k nim vedeli jednoducho vrátiť a zopakovať si ich neskôr.

4. Hrajte sa

Ak radi počúvate francúzsku hudbu a nepoznáte ešte stránku LyricsTraining, treba to ihneď napraviť. Táto stránka vám totiž ponúka výbornú možnosť, ako si zábavným a hravým spôsobom popri počúvaní francúzskych piesní poriadne potrénovať uši a pravopis. Počas piesne musíte do textu vyberať alebo priamo vpisovať chýbajúce slová.

5. Spievajte si

Toto je moja najobľúbenejšia časť. Samozrejme len vtedy, keď ma nikto nevidí a hlavne nepočuje. Oprite sa do toho a z plných pľúc si zaspievajte vašu obľúbenú francúzsku pesničku! A ak by ste to chceli posunúť na ešte vyšší level, učte sa ju po jednotlivých častiach naspamäť.

Moji obľúbení frankófonni umelci

Aby sa vám náhodou neminula vaša dávka dobrej francúzskej hudby, podelím sa s vami (dobrovoľne) o mojich obľúbených súčasných frankofónnych interpretov. Tých môjmu uchu najsympatickejších som vám vybrala aj do tohto článku. Kopec ďalších nájdete vo veľkom Spotify playliste – Musique francophone d’aujourd’hui, ktorý som pre vás dala v slabšej chvíľke dokopy. Zatiaľ obsahuje približne 100 súčasných frankofónnych piesní a bude neustále aktualizovaný a dopĺňaný o nové fajnovosti, ktoré sa mi budú pozdávať. Bonne écoute !

Angèle

O 24-ročnej belgickej speváčke Angèle, celým menom Angèle Van Leaken, ste už pravdepodobne čo-to počuli. Aj keď vydala zatiaľ len jeden album Brol (2018), užíva si obrovskú popularitu a je veľkým miláčikom mladých Francúzov. Ja mám najradšej jej originálne videoklipy a skvelé texty, ktoré sú plné humoru a zároveň nám všetkým nastavujú zrkadlo. Angèle si totiž často berie na mušku rôzne aktuálne spoločenské témy ako sexizmus, peniaze, lásku v dobe sociálnych sietí či konzum a reklamu.

Leïla Huissoud

Aj keď francúzska speváčka Leïla Huissoud (zatiaľ) nevypredáva také veľké štadióny ako Angèle, som si istá, že raz bude. Má na to totiž všetky predpoklady: veľký hudobný talent, dokonale zafarbený hlas a podmanivé texty. Francúzi si ju všimli už v súťaži the Voice, kde presvedčila celú porotu. Píše si výborné texty, ktoré často obsahujú rôzne slovné hry, metafory či odkazy, preto môžu dať začiatočníkom zabrať.

Pomme

Pomme, vlastným menom Claire Pommet, je moja srdcovka. Keď som objavila pieseň Ceux qui rêvent tejto talentovanej francúzskej speváčky, nevedela som prestať počúvať. Z jej posledného albumu sa zase neviem napočúvať jej krásnej piesne Soleil, soleil. Spojenie jej strohých textov s jej krehkým hlasom a jemnými melódiami mi pravidelne spôsobuje zimomriavky. A ak by vám nestačili jej francúzske piesne, niekedy zaspieva aj nejakú po japonsky.

Ben Mazué

Prvý chlap na tomto zozname sa hudbe začal naplno venovať až po tom, čo doštudoval medicínu. Tento charizmatický lekár z Nice vo svojich piesňach spieva, rozpráva, rapuje. Prvýkrát si ma získal svojou krásnou piesňou Dix ans de nous alebo jeho dokonalou verziou skladby Les gens qui doutent.

Laurie Darmon

Francúzska speváčka Laurie Darmon je asi najmenej známa hudobníčka tohto zoznamu. Čo ma pri jej veľkom talente prekvapuje. Až po tom, čo v roku 2013 doštudovala právo na Sorbonne, sa konečne pustila do svojej hudobnej kariéry. V Laurinej hudbe sa miešajú zvuky, farby a nálady, francúzsky šansón sa stretáva s poéziou a rapom.

Juliette Armanet

Juliette Armanet si najprv dokončila štúdium literatúry a divadla, potom sa šesť rokov venovala žurnalistike a až následne nadišiel čas na jej hudobnú kariéru. Po vydaní svojho albumu Petite Amie (2017) sa stala objavom roka a je považovaná za jednu z najtalentovanejších speváčok súčasného francúzskeho šansónu. Jej hudobný vesmír inšpirovali Véronique Sanson, Michel Berger či Françoise Hardy. Práve k poslednej menovanej ju mnohí prirovnávajú.

Eddy de Pretto

Ďalší muž na tomto zozname je mladý francúzsky spevák a herec Eddy de Pretto. Je to výnimočný zjav súčasnej francúzskej scény, spája francúzsky šansón s hip hopom. Viac ako hudobné štýly sú ale dôležité jeho texty. Tie sú priamočiare, drsné, násilné, ale zároveň poetické. Sprostredkúva svoj vlastný život, svoje skúsenosti, spomienky a svoj hnev. Hovorí o stereotypoch rodovej identity, o strachu z neznámeho, o homofóbii.

Clara Luciani

Marseillčanku Claru Luciani si po prvom vypočutí budete pamätať vďaka jej jedinečnému hlbokému hlasu. V roku 2018 sa stala objavom roka a jej pieseň La grenade sa stala obrovským hitom všetkých veľkých francúzskych rádií. Claru inšpirovali a formovali predovšetkým Françoise Hardy, Gainsbourg či Michel Legrand. Ja som si k nej hľadala cestu dlhšie, ale teraz sa jej krásneho hlbokého hlasu a originálnych skladieb neviem napočúvať.

Cœur de pirate

Verím, že Cœur de pirate, vlastným menom Béatrice Martin, vám nemusím vôbec predstavovať. Táto québecká speváčka vydala svoj prvý album už v roku 2008. Okrem jej zaujímavého hlasu a klavíru, sú jej typickou črtou aj jej tetovania. Jej piesne sú často romantické až melancholické. Na jej poslednom albume En cas de tempête, ce jardin sera fermé (2018) sa nachádza aj moja obľúbená skladba Somnambule.

Čo hovoríte na môj výber? Poznali ste všetkých na zozname? A akí sú vaši obľúbení francúzski speváci či speváčky, ktorých neviete prestať počúvať?

Nezabudnite dať vedieť a inšpirovať ostatných v komentári 🙂

Dávka francúzštiny emailom a ebook ako 🎁

Každý druhý piatok vám pošlem dávku francúzštiny s mojimi francúzskymi tipmi a novinkami na blogu. Po prihlásení vám ako darček pribalím ebook s mojimi 21 obľúbenými zdrojmi na vytvorenie francúzskeho sveta u vás doma ☕️

6 názorov na “Môj obľúbený playlist súčasnej francúzskej hudby”

  1. Dobrý deň, mal som perfektné CD s francúzskymi pesničkami jedného speváka, staršieho, skôr šansónystu, ale neviem si spomenúť na jeho meno. To Cd bolo z 90-tych rokov. Nemáte nejaké tipy na jeho meno? Ďakujem

    1. Dobrý deň, Viktor, tak to je veru ťažká otázka! 😄 Spevákov francúzskeho šansónu je veľmi veľa, takže vám asi nebudem vedieť pomôcť. Ale napíšem vám sem aspoň niektorých najznámejších, ktorí mi napadli, možno to bude niektorí z nich: Serge Gainsbourg, Jacques Brel, Georges Brassens, Léo Ferré, Michel Berger, Joe Dassin, Claude François, Jacques Dutronc, Patrick Bruel, Charles Trenet, Yves Montand, Serge Lama, Charles Aznavour, Renaud, Jean Ferrat, Gilbert Bécaud, Michel Sardou, Jean-Jacques Goldman, Francis Cabrel. Určite dajte vedieť, keď sa vám podarí vypátrať meno toho vášho! Držím palce 😊

  2. Popravde ani jedného z týchto spevákov nepoznám, ale určite si vypočujem aspoň niečo z ich tvorby 🙂 Mojimi favoritmi sú jednoznačne Maître Gims a Vitaa&Slimane

    1. Treba vyskúšať a ak sa niekto zapáči, budem sa len tešiť 🙂 Dôležité je ale nájsť si svojich vlastných obľúbencov, s tými sa aj tá francúzština trénuje a zlepšuje najlepšie!

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *