La petite optimiste

Provensálsko a Azúrové pobrežie (časť druhá): Nice

U nás sa už pomaly ale isto ochladzuje, občas zaprší, niekedy aj poriadne zafučí a svetla bude tiež čím ďalej tým menej. Nie, nechcem vás deprimovať. Práve naopak. Chcem vám ponúknuť trochu slnka aspoň takto prostredníctvom blogu.

Pozývam vás na krátku návštevu do mesta, ktoré patrí medzi tie najslnečnejšie vo Francúzsku.

Do mesta nachádzajúceho sa na úplnom juhovýchode Francúzska, len niekoľko desiatok kilometrov od hraníc s Talianskom.

Do druhého najväčšieho mesta regiónu Provence-Alpes-Côte d’Azur.

Do hlavného mesta časti nazývanej Francúzska riviéra či Azúrové pobrežie (Côte d’Azur).

Do šarmantného stredomorského mesta zaplneného spokojnými turistami.

Vitajte v Nice.


Nice (spolu s Marseille) sme si s priateľom vymysleli ako takú našu menšiu rozlúčkovú dovolenku. Predtým ako sa rozhodol ma nemilosrdne so všetkými mojimi knižkami a zošitmi odložiť na 8 mesiacov v Avignone. Kde ma nechal napospas štrajkujúcim Francúzom a hovienkam avignonských psíkov.

Ale späť do Nice. Dotrmácali sme sa tam autobusom z Bratislavy. Ale nebojte sa, ak nepreferujete masochistické spôsoby prepravy trvajúce 21 hodín, môžete do Nice letieť priamo z Viedne. Pri kúpe leteniek si ale dajte pozor, aby ste si vybrali to správne Nice. Pred pár rokmi si štyria českí turisti pozor nedali a boli prekvapení, keď ich namiesto promenádovania sa po Francúzskej riviére čakalo pristátie v srbskom meste Niš.

Zdroj: giphy.com

My sme našťastie hneď na prvýkrát trafili do toho správneho Nice.

Pravdupovediac som ale od neho veľmi veľa neočakávala. Možno len masy turistov tlačiacich sa vedľa seba na pláži a nepríjemných čašníkov bľabotajúcich niečo so silným prízvukom. Aj keď som v mojich hypotézach nebola úplne ďaleko od pravdy, vyhlasujem, že toto najväčšie mesto Francúzskej riviéry v sebe skrýva oveľa viac a jeho návšteva stojí určite za to. Dokázalo ma presvedčiť a okúzliť. A to aj napriek tomu, že sme tam strávili len jeden a pol dňa.

Krásu Nice objavili ale dávno predo mnou (v 18. storočí) britskí aristokrati, ktorí si sem v zime chodili užívať príjemnú klímu. A s tou klímou mali pravdu. Nice je jedno z najslnečnejších miest vo Francúzsku. Pekne slnečno je tam v prieme 147 dní v roku, čo predstavuje 2724 slnečných hodín ročne. Podľa aktuálnej predpovede je tam aj v tieto dni príjemných 22 stupňov a obloha takmer bez obláčika. Napríklad v januári tohto roku, keď celé Francúzsko bojovalo so snehom a vetrom, sa v Nice tešili z príjemných 14 stupňov, slnečného počasia a niektorí sa nehanbili ísť ani okúpať, aha:

 

Nice sa neskôr stalo najobľúbenejšou destináciou celej európskej smotánky, preto tam dnes uvidíte mnoho krásnych honosných domov a víl. Na svoje si tu vďaka množstvu galérií prídu aj milovníci umenia. A v neposlednom rade netreba zabúdať, že vás tu čaká výborná stredomorská kuchyňa a pohár dobre vychladeného rosé.

A dovolenka sa môže začať.


Vieux Nice

Najrušnejšiou časťou mesta je historické centrum nazývané Vieux Nice. Tvorí ho množstvo úzkych uličiek, vysokých okrových domov, miestnych obchodíkov, reštaurácií, zmrzlinární, kaviarní či palacinkární. Žije to tu od rána až do noci. K najväčším lákadlám starého mesta patrí ulica Cours Saleya, tu sa koná hlavný mestský trh plný ovocia, zeleniny, syrov, údenín a regionálnych dobrôt, ale aj kvetov.

Výborné jedlo je vo Francúzsku samozrejmosťou hocikam sa vyberiete. Platí to aj o Nice, kde cítiť silný vplyv talianskej kuchyne. Ochutnať tu môžete napríklad lokálne špeciality ako pan bagnat (sendvič s tuniakom, šalátom a olivami), typický salade niçoise (šalát s vajíčkom, zelenou fazuľou, sardelami, paradajkami a olivami), pissaladière (cibuľová placka s ančovičkami) alebo socca (cícerová placka). Cestoviny, pizza, plody mora a ryby sú tiež samozrejmosťou v takmer každej reštaurácii.

Najobľúbenejším vínom v Nice je rosé, čo vôbec nie je prekvapivé, keďže Francúzska riviéra je svojím rosé preslávená po celom svete. S čistým svedomím si tu teda môžete popíjať un pichet de rosé aj za bieleho dňa a nikto sa na vás nebude škaredo pozerať.

Promenade des Anglais

Na žiadnej známej fotke z Nice nemôže chýbať Promenade des Anglais (Promenáda Angličanov), po ktorej sa od 19. storočia začali hore-dolu prechádzať Angličania. Táto 7-kilometrová, palmami lemovaná promenáda je neodlučiteľnou súčasťou života v meste. Žije to tu rovnako cez deň, ako aj v noci. Na jednej strane promenády uvidíte parky a obrovské honosné hotely, na tej druhe zase žiariace Stredozemné more, Baie des Anges (Zátoku anjelov) a kamienkové pláže preplnené turistami. Práve na tejto promenáde došlo v roku 2016 k strašnému atentátu, ktorý si vyžiadal 86 obetí a ktorý otriasol celým Francúzskom.

Parc de la Colline du Château

Ak sa chcete pokochať najkrajším výhľadom na Nice, mali by ste sa jednoznačne vybrať do Parc de la Colline du Château (Park na hradnom kopci). Aj keď tam už žiaden château nenájdete, čaká vás neskutočný výhľad na Azúrové pobrežie, jachty v rybárskom prístave a na Vieux Nice. Tiež sa tam nachádza vodopád, pri ktorom sa nezabudne odfotiť žiaden turista.

Place Masséna

Place Masséna je veľké námestie, cez ktoré budete s najväčšou pravdepodobnosťou viackrát prechádzať. Stretáva sa tu moderná a historická časť Nice. V strede námestia stojí obrovská socha Apolóna Fontaine du Soleil, ktorá v konzervatívnom Nice spôsobila v 5O-tych rokoch škandál. Obyvateľky Nice boli pohoršené veľkosťou istej Apolónovej partie. Sochár teda chudáka Apolóna podrobil zákroku a zmenšil, čo bolo treba. Asi až príliš, lebo Apolón po tejto operácii dostal od obyvateľov prezývku le puceau (panic). Ešte dlho trvalo, kým sa v Nice rozhodli, čo vlastne so sochou chcú urobiť a naspäť do centra Place Masséna sa dostala až v roku 2011.

Okrem sochy Apolóna si na námestí všimnete aj iné sochárske dielo. Sedem sôch rozmiestnených po námestí na vysokých oceľových stožiaroch, ktoré majú predstavovať sedem kontinentov.

Plage Mala

V našom múdrom sprievodcovi sme sa v kapitole o Nice a okolí dočítali „odpočiňte si na odlehlé, idylicky malebné pláži Plage Mala v exkluzivním Cap d’Ail“. Takýmto radám sa len ťažko odolávala, tak sme teda hneď vyrazili z Nice vlakom TER (Transport express régional) do 20-minút vzdialeného Cap d’Ail a odtiaľ kľukatou cestičkou na Plage Mala. A v sprievodcovi mali pravdu. Nádherná a pokojná Plage Mala ma očarila oveľa viac ako pláže v Nice.

Nissa La Bella

Tak ako Avignon, aj Nice má svoju vlastnú pieseň. Neoficiálnou hymnou mesta je Nissa La Bella. A nedá sa inak ako s ňou súhlasiť, metropola Francúzskej riviéry je skutočne bella. Spojenie stredomorského šarmu, výbornej kuchyne a priaznivého podnebia tvorí viac než príjemnú dovolenku. Pieseň je inak spievaná v krásnom jazyku niçois (alebo nissart), čo je druh okcitánčiny, ktorým sa hovorí v Nice a blízkom okolí.


My sme v Nice toho až tak veľa nepostíhali, čo vy? Navštívili ste toto hlavné mesto Azúrového pobrežia? Aké miesta sa vám najviac páčili? Čo dobré ste tam ochutnali? Dajte vedieť v komentári 🙂


Zdroje:
WALKER, N. – WARD, G.: Provence a Azurové pobřeží

Dávka francúzštiny emailom a ebook ako 🎁

Už čoskoro vám každý druhý piatok pošlem dávku francúzštiny s novým článkom a s mojimi francúzskymi tipmi. Prihláste sa a ako darček vám pribalím aj ebook s mojimi 21 obľúbenými zdrojmi na vytvorenie francúzskeho sveta u vás doma ☕️

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *