La petite optimiste

Stredoškoláčka Zuzka: Ako sa učí francúzštinu ako samouk a čo ju na tom najviac baví?

Nedávno mi v schránke na Facebooku pristála správa od istej Zuzky.

Ak to zhrniem, písala v nej, že sa jej páči francúzština a aj môj blog.

Po tom, ako som si pol hodinu poskákala od radosti a poutierala slzy dojatia (ako vždy, keď mi niekto z vás niečo milé napíše), sme si so Zuzkou postupne vymenili viacero správ.

Zistila som, že je to veľmi milá a šikovná stredoškoláčka, ktorá sa okrem štúdia na osemročnom gymnáziu stíha venovať mnohým aktivitám a koníčkom.

Jedným z nich je aj učenie francúzštiny.

Z každej jej správy bolo vidno, ako veľmi sa jej francúzština páči a baví ju to s ňou.

Učí sa ju už približne jeden rok.

Ako samouk.

Keďže sa takáto kombinácia nevidí až tak často, rozhodla som sa Zuzku poriadne vyspovedať. Dohodli sme si stretnutie cez Skype a Zuzka mi ochotne porozprávala, ako sa denne učí francúzštinu, prečo ju to baví, ale aj to, aké sú jej obľúbené francúzske pesničky.

Som si istá, že vás Zuzka svojím pozitívnym prístupom a nadšením pre francúzštinu nakazí a inšpiruje.

Že vám dokáže, že učiť sa cudzí jazyk je v dnešnej dobe ľahké a dostupné ako nikdy predtým.

A hlavne, že to môže byť aj zábava.


Zuzka, aktuálne si v kvarte na osemročnom gymnáziu. Čomu všetkému sa ale okrem štúdia ešte venuješ?

Okrem školy sa venujem ešte jazdectvu, hre na klavír, kresleniu a bavia ma aj cudzie jazyky. V škole máme angličtinu a nemčinu. Popritom som sa začala obzerať aj po francúzštine a tiež som sa začala učiť po taliansky (smiech). V nej som ale úplný začiatočník, viem len pár slovíčok a fráz. To mám skôr len tak pre zábavu.

Zuzka a jej koník Savana

Cudzie jazyky ťa teda očividne veľmi bavia 🙂

Áno, bavia. Angličtinu sa učím už od škôlky, takže mám pocit, že anglicky celkom viem. Nemčinu som začala približne pred štyrmi rokmi, keď som nastúpila na osemročné gymnázium. Nemčina mi už však začína byť pomaly bližšia ako angličtina a od nového školského roka prestupujem na nemecké bilingválne gymnázium. Ale aj angličtinu mám stále veľmi rada.

V škole mi to vyhovuje, aj ma to tam celkom baví, keďže ma všeobecne bavia jazyky. Máme intenzívne hodiny a máme ich veľa. Často je každá zameraná na niečo iné, niekedy počúvame, inokedy robíme dialógy, nie je to stále o tom istom.

A čo francúzština? Ako to s ňou celé začalo?

Francúzštinu sa učím ako samouk, začala som asi pred rokom. Mám pocit, že ju neviem moc dobre. Ale pocity niekedy klamú (smiech). Učím sa ju tak, aby ma bavila a hádam sa na mňa z nej už niečo za ten čas nalepilo.

Vybrala som si ju ako jazyk, ktorý sa chcem učiť, pretože sa mi jednoducho veľmi páčila. Chcela som, tak sa aj stalo (smiech). Ak niečo chcete a láka vás to, choďte do toho. Učenie jazykov sa vám niekedy v budúcnosti veľmi zíde. Všetok ten čas, námaha, ktorú ste do toho učenia dali, sa vám čoskoro vráti. Učenie jazykov a spoznávanie nových národov je dobrý spôsob, ako využiť svoj voľný čas. Preto, ak to niekoho láka, treba začať a nie hľadať výhovorky.

A teraz po roku, sa ti francúzština stále páči alebo ti na nej už niečo aj lezie na nervy? 

Stále sa mi páči (smiech). Podľa mňa je to naozaj krásny jazyk. Zatiaľ nepreberám nejaké veci, ktoré nechápem, takže sa mi zatiaľ páči (smiech). Nič mi nelezie na nervy, každý jazyk má jednoducho niečo iné a je niečím iný – jedinečný. Ak vám niečo v jazyku aj lezie na nervy, myslím si, že to nie je dôvod skončiť s učením. Keď ste raz začali a bavilo vás to, prečo to len tak teraz všetko zahodiť preč?

Ako sa učíš? Máš v učení nejaký systém?

Mám pocit, že niekedy v tom nemám vôbec žiadny systém (smiech). Avšak učím sa hlavne tak, aby ma to bavilo a aby som každý deň spravila aspoň niečo.

Zuzkin zošit na francúzštinu

Aj keď nemám čas otvoriť učebnicu, tak si aspoň vypočujem nejaké pesničky. Či už veríte alebo nie, i to vám nesmierne pomôže. Pesničky sa snažím stále hľadať nejaké nové, ktoré ešte nepoznám. Také, ktoré sa mi zapáčia, si stiahnem a potom ich veľmi často počúvam. Francúzskych pesničiek v mojom mobile nájdete veľa. Keď v pesničke započujem nejaké známe slovíčko a niečomu porozumiem, tak som hneď šťastná (smiech). Už toho začínam rozumieť vcelku dosť.

Aké sú tvoje obľúbené francúzske pesničky?

Hmm, tých je strašne veľa! Pamätám si, ktorá bola úplne prvá, ktorú som si po francúzsky vypočula: On écrit sur les murs od detskej skupiny Kids United. Púšťala som si ju vtedy stále dookola a dokonca som ju mala nastavenú ako zvonenie. Odvtedy som začala vyhľadávať francúzske pesničky (smiech).

Je to skupina, ktorá bola vytvorená v rámci jednej kampane pre francúzsky Unicef. Prespievavajú známe francúzske piesničky. Páčia sa mi od nich napríklad Les lacs du ConnemaraChanteMama Africa alebo Chacun sa route.

Podobne mladí francúzski speváci prespievali pesničku En chantant, ktorú mám veľmi rada.

Ďalej patria medzi mojich obľúbených súčasných spevákov napríklad Maître Gims (BellaEst-ce que tu m’aimes), Kendji Girac (Tu y Yo), M. Pokora (Alexandrie, Alexandra), Arcadian (Ton combat), Amir (On dirait) alebo Keen’V (Rien qu’une fois).

Ale mám rada aj starú dobrú klasiku ako Les Champs Elysées alebo Salut od Joe Dassina. Hlavne sa snažím hľadať pesničky, v ktorých sú dobre rozumieť slová. Páčia sa mi napríklad aj tie z Disney rozprávok, Le Renouveau z La Reine des Neiges (Ľadové kráľovstvo) alebo Où est la vraie vie ? z Raiponce (Na vlásku).

Perfektné! Spomínala si aj učebnicu francúzštiny, akú konkrétne používaš?

Čo sa týka učebníc francúzštiny, vyskúšala som ich viac. K jednej som nemala CD-čko a zistila som, že mi chýba, tak som ju prestala používať. Sama o sebe bola kniha veľmi dobre urobená a spracovaná, akurát mi k nej tie CD-čká skrátka chýbali. Tak som si kúpila ďalšiu, ktorá mi teraz veľmi vyhovuje, je to Francouzština pro každého od českých autorov. Treba si nájsť tú správnu knižku, s ktorou sa študentovi dobre pracuje. S touto knižkou som ja osobne veľmi spokojná. Páči sa mi kompozícia, je pekne spracovaná.

Zuzkina obľúbená učebnica francúzštiny

A ako si precvičuješ napríklad písanie alebo rozprávanie vo francúzštine?

Vždy si všetky francúzske texty čítam nahlas a stále si po francúzsky niečo rozprávam alebo spievam. Spievam si dosť často, aj keď spievať neviem (smiech).

Písanie si precvičujem hlavne vďaka rôznym aplikáciám. Vďaka HelloTalk si píšem s viacerými Francúzkami. Dlho mi trvalo nájsť si niekoho, s kým si budem naozaj rozumieť, ale teraz si napríklad s pár dievčatami píšem už skoro jeden rok.

Je to fajn, lebo mi tam vedia napríklad priamo opraviť vetu, v ktorej som spravila nejakú chybu. Najlepší pocit je, ak mi moju francúzštinu pochvália, práve to ma najviac posúva vpred. Veľakrát sa aj rozprávame cez hlasové správy a s jednou som dokonca už aj volala. Stačí si tam nájsť niekoho, s kým si naozaj rozumiete. Nezačať konverzáciu s niekým, na koho si po troch dňoch už ani nespomeniete.

Takto vyzerá aplikácia HelloTalk v Zuzkinom mobile

Plánuješ ich aj ísť navštíviť do Francúzska?

Samozrejme! Ísť do Francúzska je môj obrovský sen. Jeden z najväčších. Radi by sme sa s dievčatami videli. Tým, že ich je viacero (nie však veľa) a každá je odinakadiaľ, tak si asi spravím takú okružnú cestu po Francúzsku (smiech).

Dúfam, že sa mi tam podarí tento rok ísť. Veľmi rada by som sa s nimi videla. Minule ma totálne dostalo, keď mi jedna z báb (býva úplne na juhu Francúzska, pri Marseille) povedala, že keď prídem do Francúzska, pokojne aj na opačný koniec, sadá na prvý vlak a pocestuje, aby ma mohla vidieť. Toto ma nesmierne potešilo.

Aké aplikácie by sme ešte našli v tvojom mobile?

Mám v mobile taký francúzsky priečinok s niekoľkými aplikáciami. Niektoré už používam pomenej, ale niektoré používam stále celkom často. Najviac asi Duolingo a Cours de français – Le Monde. Občas si tiež pozriem videá Extra French a okrem toho sledujem množstvo francúzskych stránok na sociálnych sieťach. Inšpirujem sa aj tipmi na Facebook stránke Jazykového mentoringu.

Zuzkine obľúbené mobilné aplikácie

Pozeráš už aj nejaké francúzske filmy alebo seriály? Prípadne si skúsila už čítať vo francúzštine nejakú knižku?

Zatiaľ ešte nie, ale chcela by som začať pozerať nejaké francúzske filmy alebo seriály. Rozmýšľam, že si možno predplatím Netflix. Čo sa týka čítania, tak pracujem hlavne s textami v učebnici alebo na internete. Chcela by som si kúpiť aj nejakú knižku, na začiatok asi dvojjazyčnú, keďže neviem, ako by som to len vo francúzštine zvládla.

Bolo niečo, čo ti pri učení francúzštiny nevyhovovalo a musela si to zmeniť? 

Uvedomila som si, že si treba vždy nájsť na učenie čas a učiť sa to v kľude. Pretože som napríklad preletela prvé tri lekcie učebnice a potom som neskôr zistila, že mi veci z nich chýbajú, nevedela som ich a tak som si tie lekcie musela prejsť celé odznova. Nič z toho som si v podstate nezapamätala. Teraz, vždy, keď sa rozhodnem, že idem robiť s mojou učebnicou, tak musím mať svoj pokoj, aby som sa vedela plne sústrediť.

Plánuješ sa aj naďalej učiť francúzštinu ako samouk alebo rozmýšľaš nad prihlásením sa na jazykový kurz?

Asi budem pokračovať takto ako samouk. Aj keď si niekedy hovorím, že by sa mi niekedy zišiel nejaký učiteľ. Mne ale metóda samouka vyhovuje, mnohokrát si myslím, že toto je lepšie, pretože si môžem zvoliť svoj systém, ako sa chcem učiť, kedy sa chcem učiť a skrátka učiť sa svojou vlastnou metódou.

Máš nejaký svoj obľúbený článok na blogu? 🙂

Vytlačila som si pdfko s francúzskymi číslovkami. To mi pomohlo, mám ich nalepené v zošite doteraz. A potom mám rada všetky tie články, ako sa učiť slovíčka a ako sa zlepšiť v rozprávaní, tie si pravidelne čítam. Rada si čítam o francúzskej kultúre, sviatkoch, kuchyni, takisto články v kategórii cestovanie sú fakt super. Ale nemám nejaký najobľúbenejší, všetky sú úžasné. Ďakujem ti za tento blog.

Zuzkin zošit na francúzštinu

Ďakujem, Zuzka 🙂 Teším sa, že sa ti tu páči. Na záver by som sa ťa ešte chcela spýtať, čo by si odkázala ostatným študentom, ktorí sa tiež učia francúzštinu?

Nevzdávať sa. Nájdite si metódu, ktorá vám vyhovuje a učte sa tak, aby to nebolo utrpenie (smiech). U mňa sú to hlavne pesničky, každodenný styk s francúzštinou (či už na internete, na facebooku, na instagrame .. ) a kamarátky – Francúzky.

Čo možno pre niekoho neznie ako učenie, v skutočnosti sa tým človek veľmi veľa naučí. Z vlastnej skúsenosti hovorím, že mne práve toto pomohlo zlepšiť moju francúzštinu a urobiť obrovský pokrok.

Ďakujem ti za rozhovor a poriadnu dávku inšpirácie! 🙂

Ak by ste sa chceli Zuzky niečo spýtať alebo jej niečo odkázať, napíšte do komentára pod článkom. Určite sa poteší a rada odpovie. A ak sa aj vy učíte francúzštinu svojím vlastným spôsobom a máte pre nás ostatných nejaké tipy, napíšte mi na petra@lapetiteoptimiste.sk a urobíme rozhovor!


Dávka francúzštiny emailom a ebook ako 🎁

Každý druhý piatok vám pošlem dávku francúzštiny s mojimi francúzskymi tipmi a novinkami na blogu. Po prihlásení vám ako darček pribalím ebook s mojimi 21 obľúbenými zdrojmi na vytvorenie francúzskeho sveta u vás doma ☕️

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *