La petite optimiste

Výborné francúzske podcasty, ktoré vás privedú na iné myšlienky

Podcasty sú výborná vec.

Ponúkajú nám možnosť prísť na úplne iné myšlienky, dozvedieť sa zaujímavé informácie.

Vedia rozosmiať, inšpirovať aj dojať.

Sú tiež možnosťou, ako aspoň na chvíľu uniknúť pred stresom či nudou.

Vedľajším, a potešujúcim, efektom počúvania tých francúzskych je samozrejme zlepšovanie vašej francúzštiny. Každý deň si priamo do ucha môžete zadarmo pustiť príliv francúzskych slov narozprávaných nejakým sexy francúzskym hlasom.

To všetko potom urobí s vašou francúzštinou zázraky.

Ako počúvať francúzske podcasty?

Urobte si z počúvania každodenný zvyk

Zdroj: giphy.com

Popri tom, ako budete počúvať Francúza bľabotajúceho o biznise, francúzskej revolúcii či pozitívnom myslení, môžete napríklad veselo upratovať. Alebo raňajkovať, umývať si zuby, žehliť, umývať riad, vysávať, variť, venčiť psa, robiť brušáky alebo stojku na hlave. Keď si túto vašu bežnú aktivitu spojíte s počúvaním podcastov, stane sa pre vás aj podcast rovnako automatickou záležitosťou.

Spomaľte, opakujte a vytrvajte

Zdroj: imgur.com

Počúvanie podcastov vo francúzštine zo začiatku vôbec nie je jednoduché. Musíte nastražiť vaše uši na maximum a aj tak toho možno veľa rozumieť nebudete. To ale vôbec nevadí. Nevzdávajte to a pomaly pokračujte v počúvaní vášho obľúbeného podcastu. Epizódu po epizóde. A ak treba, znížte si vo vašej aplikácii rýchlosť prehrávania. Postupne si zvyknete na zvuk a melódiu francúzštiny a začnete spoznávať opakujúce sa slovíčka. Budete rozumieť čím ďalej tým viac. Viem o čom hovorím, sama som si presne týmto procesom prešla.

Aké podcasty počúvať?

Do tohto článku som pre vás na inšpiráciu vybrala 14, podľa mňa kvalitných a dobre spracovaných, podcastov. Väčšinu som sama počúvala alebo počúvam. To ale vôbec neznamená, že sa musia páčiť aj vám. Vyskúšajte, ale ak to nebude podľa vášho gusta, hľadajte ďalej. Nájdite si taký podcast, ktorý bude zaujímavý, relevantný alebo užitočný práve pre vás. Pri takom sa totiž naučíte aj tie správne slovíčka, ktoré sa vám naozaj budú hodiť v bežnom živote. Svoje tipy som rozdelila do 6 rôznych kategórií, tak si rovno môžete skočiť do tej, ktorá vás najviac zaujíma:

1. Skúmajte francúzsky jazyk a kultúru (pre študentov francúzštiny)

2. Vypočujte si nezvyčajné príbehy ľudí

3. Vypočujte si inšpiratívne rozhovory

4. Vzdelávajte sa

5. Dostaňte sa do pohody

6. Zostaňte v obraze

1. Skúmajte francúzsky jazyk a kultúru

Ak je pre vás rýchlo sa valiaci prúd francúzskych slov zatiaľ ešte ťažký oriešok, začnite s podcastmi určenými priamo pre študentov francúzštiny. Buď na začiatok s tými, ktoré sú prevažne v angličtine alebo rovno s tými francúzskymi. Sú nahovorené pomaly, zreteľne a s použitím jednoduchšej slovnej zásoby. Ich veľkou výhodou je, že je k dispozícii aj prepis nahrávky. Môžete si napríklad najprv epizódu vypočuť, potom ju počúvať spolu s čítaním transkripcie, naštudovať si nové slovíčka a nakoniec si epizódu vypočuť opäť bez prepisu.

French Blabla

Podcast sympatickej francúzskej lektorky Caroline, ktorá nahráva epizódy v angličtine aj vo francúzštine. V anglických vysvetľuje rôzne užitočné francúzske výrazy a gramatiku a v tých francúzskych s názvom „A day in French“ vám zase povie niečo o tom, čo zaujímavé zažila či čítala. Caroline k týmto epizódam vytvára aj užitočné pdfká, ktoré si viete zdarma stiahnuť na jej webstránke.

Français avec Pierre

Populárny učiteľ francúzštiny Pierre so svojou manželkou Noémie vysvetľujú po francúzsky gramatiku, užitočné výrazy, najčastejšie chyby študentov, ale aj francúzske zvyky a tradície. Hovoria pomaly, používajú množstvo príkladov a ku každej epizóde je vždy na webstránke pripravená aj transkripcia a cvičenia.

One Thing In A French Day

Tento podcast je takisto celý vo francúzštine. Francúzka Leaticia vám prostredníctvom krátkych epizód dovolí nahliadnuť do svojho každodenného francúzskeho života. Ocitnete sa spolu s ňou, jej deťmi a manželom v ich byte blízko Paríža. Podcast je skôr pre pokročilejších študentov francúzštiny, ale vďaka transkripcii môžete s každou epizódou ďalej pracovať a naučiť sa veľa užitočných a používaných výrazov.

innerFrench

V každej epizóde podcastu innerFrench vám Francúz Hugo porozpráva vždy o inej zaujímavej téme. Od tipov, ako sa učiť po francúzsky, cez filozofiu a históriu až po aktuálne dianie vo Francúzsku. Hugo hovorí naozaj zreteľne, pomaly a ak použije komplikovanejšie slovíčko či frázu, rovno ich vysvetlí. Takýmto spôsobom sa učíte nové slovíčka priamo v kontexte, vďaka čomu si ich lepšie zapamätáte.

Ďalšie z tejto kategórie:

Coffee Break French, Louis French LessonsFrançais AuthentiqueLes mots de l’actualité

2. Vypočujte si nezvyčajné príbehy ľudí

Každý má občas chuť nazrieť aspoň na chvíľu do života niekoho iného, vypočuť si nejaký skutočný  príbeh. Tento formát je navyše výborný aj pre študentov francúzštiny, pretože príbeh vám rozpráva jedna osoba, nehovorí rýchlo a používa pritom tri základné francúzske časy: présent, passé composé a imparfait. Časy, ktoré sa budú hodiť aj vám, keď budete chcieť niekomu porozprávať ten váš príbeh!

Transfert

Transfert patrí k pomerne známym a obľúbeným francúzskym podcastom. V každej epizóde vám neznámy Francúz alebo Francúzka vyrozpráva svoj vlastný príbeh. Dojímavý, tragický, vtipný, šokujúci či desivý. V každom prípade to ale bude určite príbeh nezvyčajný. Tento podcast je fascinujúcou sondou do ľudských osudov.

Magma

Aj v tomto, mojom obľúbenom, podcaste dostávajú slovo obyčajní ľudia. Hostia Magmy boli svedkami historickej udalosti a podelia sa s vami o svoje spomienky, skúsenosti, príbehy. Magma ponúka iný pohľad na históriu – cez príbehy obyčajných ľudí, ktorí ju zažili.

Ďalšie z tejto kategórie:

Superhéros, Les pieds sur terre

2. Vypočujte si inšpiratívne rozhovory

Vlan!

Vlan! je podcast rozhovorov o témach dotýkajúcich sa našej spoločnosti. Hostiteľ podcastu Grégory Pouy si vždy pozýva zaujímavé osobnosti k danej téme, od vedcov, cez novinárov, psychológov až po advokátov či umelcov. Spoločne diskutujú a snažia sa lepšie porozumieť spoločnosti, v ktorej žijeme.

La Poudre

Lauren Bastide, bývalá novinárka časopisu Elle, si do svojho podcastu pozýva inšpiratívne a charizmatické ženy, umelkyne, aktivistky, političky. V intímnej a príjemnej atmosfére s nimi vedie dlhé rozhovory o ich životnej dráhe, ale aj o vzťahu k ich telu či k mužom. Rozprávala sa napríklad aj so starostkou Paríža Anne Hidalgo, spisovateľkou Leïlou Slimani či francúzskou rabínkou Delphine Horvilleur.

Ďalšie z tejto kategórie:

Le supplémêment d’âme, La Leçon, Le Gratin, Génération XX, Nouvelle École, Génération Do It Yourself

3. Vzdelávajte sa

Affaires sensibles

Veľmi populárna rozhlasová relácia rádia France Inter, v ktorej vám charizmatický Fabrice Drouelle predstaví veľké aféry politického, sociálneho a kultúrneho života druhej polovice 20. storočia. Jeho rozprávanie je pútavé, napínavé, popretkávané rozhovormi s odborníkmi a úryvkami z archívov. Môžete tak (znovu)objavovať prípady a kauzy, na ktoré sa možno už zabudlo.

Culture 2000

Culture 2000 je sympatický neformálny podcast, kde partia mladých ľudí popularizuje rôzne historické udalosti, osobnosti, obdobia. Diskutujú o nich v príjemnej uvoľnenej atmosfére a s humorom. Jednotlivé epizódy sú navyše dobre štrukturované a rozdelené na viacero častí, doplnené o ukážky z archívov a o hudbu, vybranú starostlivo k danej téme alebo obdobiu.

Ďalšie z tejto kategórie:

Choses à savoir, La Compagnie des oeuvres, Mythes et Légendes, Sur les épaules de DarwinÇa peut pas faire de mal

5. Dostaňte sa do pohody

Change ma vie

Podcast, ktorý vám ponúkne „des outils pour votre esprit„, ako hovorí jeho autorka Clotilde Dusoulier. V jednotlivých epizódach sa dozviete, ako lepšie spoznať samých seba, ako pracovať so svojimi emóciami a myšlienkami. Možno vám Clotilde nepovie nič nové, ale niektoré veci si je niekedy dobré pripomenúť. A Clotilde ich vie pripomenúť zrozumiteľne, jednoducho s množstvom praktických príkladov. S francúzštinou, ktorej sa dá pekne rozumieť.

L’Arnaque

Aj keď tento podcast pred pár týždňami skončil, máte stále vyše 110 epizód, ktoré si môžete vypočuť. Pénélope, tridsiatnička žijúca v Paríži, vám v každej epizóde s vtipom prerozpráva, čo sa jej stalo a otvorí vám tak dvere do svojho bláznivého vesmíru. Na začiatku tohto korona obdobia navyše spustila nový podcast Journal d’une confinée, ktorý je vraj rovnako svieži a vtipný. Slová sa jej z úst chrlia naozaj rýchlo, preto sa nehanbite nastaviť nižšiu rýchlosť prehrávania.

Ďalšie z tejto kategórie:

Émotions, À bientôt de te revoir

6. Zostaňte v obraze

Journal en français facile

Ak chcete mať prehľad o tom, čo je nové vo svete a popritom sa venovať francúzštine, odporúčam denný 10-minútový podcast Journal en français facile z dielne francúzskeho rádia RFI. Nie je síce až taký facile ako sa tvári, ale je pravda, že redaktori sa snažia hovoriť o kúsok pomalšie a používať menej náročnú slovnú zásobu. Veľkou výhodou je tiež, že na webstránke je k dispozícii transkripcia, takže si po každej epizóde môžete všetky nové slovíčka poctivo doštudovať.

Les actus du jour – Hugo Décrypte

Hugo Décrypte je veľmi úspešný podcast a YouTube kanál, za ktorým stojí 25-ročný Hugo Travers. Hugo každý deň stručne zrhnie všetky aktuality nielen z Francúzska ale aj zo sveta. Hugov rýchly a entuziastický prejav je, v porovnaní s klasickými spravodajskými podcastmi, veľmi osviežujúci a dobre sa počúva.

Ďalšie z tejto kategórie:

A ďalšie a ďalšie a ďalšie

Ak sa vám zoznam mojich tipov na francúzske podcasty zdal stále prikrátky, nebojte sa, je si ešte z čoho vybrať. Záleží len na vás, čo vám padne do ucha. Či už to bude dobrý podcast pre ženy, podcast o materstve alebo otcovstve, podcast o biznise, astronómii, filozofii či varení. Jednoducho, som si istá, že o čomkoľvek, čo vás zaujíma, už dávno nejaký Francúz alebo Francúzka robí podcast. Podcasty sú vynikajúci spôsob, ako si poriadne natrénovať uši, obklopiť sa jednoducho a zdarma autentickou francúzštinou a byť s ňou v kontakte kdekoľvek a kedykoľvek. Vyberte si ten svoj a začnite. Epizódu po epizóde. Užívajte si každý deň ten sexy francúzsky hlas bľabotajúci do vášho ucha. A možno to ani nepostrehnete, ale o pár týždňov sa vaše porozumenie posunie neuveriteľne vpred. Bonne écoute !


Máte svoj obľúbený francúzsky podcast? Kedy ho zvyknete počúvať? Zaujal vás niektorý z môjho zoznamu? Dajte vedieť v komentári a inšpirujte tak aj ostatných! 🙂

Dávka francúzštiny emailom a ebook ako 🎁

Každý druhý piatok vám pošlem dávku francúzštiny s mojimi francúzskymi tipmi a novinkami na blogu. Po prihlásení vám ako darček pribalím ebook s mojimi 21 obľúbenými zdrojmi na vytvorenie francúzskeho sveta u vás doma ☕️

6 názorov na “Výborné francúzske podcasty, ktoré vás privedú na iné myšlienky”

    1. Merci beaucoup, Dáša 🙂 A to som ešte mala problém vybrať tak málo! 😀 Je ich veľmi veľa zaujímavých. Bonne écoute !

  1. Tomuto článku sa veľmi teším Peti a už sa neviem dočkať ako si niektoré tie podcasty pustím. Vďaka za super tipy! Doposiaľ som občas počúvala Coffebreak French a častejšie Change ma vie, na tvoje odporúčanie 🙂 Väčšinou pri varení a vďaka podcastom som sa naň v poslednom čase aj začala tešiť 🙂

    1. Merci beaucoup, Peti ! To sa veľmi teším 🙂 Podcasty sú naozaj skvelá vec. Vyskúšaj a daj mi vedieť, ktoré sa ti zapáčili!

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *